Afschaffing euro zorgt voor faillissement Europees banksysteem

Het Europese banksysteem zou bijna failliet gaan wanneer de euro zou worden afgeschaft, waardoor de munt volgens de analisten van Evolution Securities niet kan en mag worden verlaten. Niet alleen banken maar ook grote Europese multinationals zouden volgens de analisten in een dergelijk scenario namelijk fors pijn lijden.

Door onze redactie

Devaluatie
Als de euro in de steek zou worden gelaten en Europese landen weer terug zouden gaan naar hun oude munt, zouden devaluaties vrijwel direct plaatsvinden, aldus Arturo de Frias van Evolution Securities. Volgens de analist is de banksector momenteel aantrekkelijk gewaardeerd en daardoor een koopmogelijkheid. De devaluaties zouden afschrijvingen van dermate grootte zijn dat het gehele Europese banksysteem insolvent zou worden, aldus De Frias.

De Europese schuldencrisis is zich nu aan het uitspreiden richting Spanje toe, omdat beleggers bezorgd zijn over de grootte van het in mei opgezette Europese noodfonds. Franse, Duitse en ook Britse banken zouden volgens de analist 360 miljard euro verliezen wanneer de euro ineen zou storten, indien er sprake zou zijn van een devaluatie van 30% door het terugnemen van de eigen valuta.

De schade die zou ontstaan door het afstoten van de euro zou derhalve zo groot zijn dat een dergelijk scenario onmogelijk is en dat de enige weg voor Europa vooruit is om de euro te blijven handhaven. Volgens De Frias is het simpelweg te laat om afstand te doen van de euro, omdat er veel wederzijdse investeringen in Europa zijn gedaan.

Grote verliezen
Wanneer Spanje, Italië, Griekenland, Portugal en Ierland zouden devalueren met 30% door hun oude munt in ere te herstellen, zou het totale verlies van alleen al de Duitse banken 120 miljard euro bedragen, aldus de analist. Dit is bijna de helft van het totale kapitaal dat Duitsers hebben uitgeleend.

In een dergelijk scenario zouden Britse banken 80 miljard euro verliezen, wat gelijk is aan bijna de helft van de bezittingen van Barclays , Royal Bank of Scotland en Lloyds Banking Group, aldus de analist. Maar niet alleen banken zouden grote verliezen lijden, ook Europese multinationals zoals Siemens en Tesco zouden de pijn voelen en daarnaast in de toekomst hun winsten flink zien slinken.

De analist verwacht dat wanneer het duidelijk is dat de euro zal overleven, beleggers zullen inzien dat sommige Europese banken wel 50%, 70% of zelfs 80% ondergewaardeerd zijn.

Banksector
Wanneer er wordt gekeken naar de Europese banksector blijkt dat op basis van de consensus het Belgische Ageas het favoriete aandeel van analisten is. Er staan voor het aandeel 13 koop- en 6 houdadviezen uit en geen van de analisten hanteert een verkoopadvies. Een goede tweede is ING, waarvoor momenteel 25 koop-, 7 houd- en 2 verkoopadviezen uitstaan.

Onderaan de lijst staat het Belgische Dexia . Voor de bank staan momenteel 10 verkoop-, 6 houd- en 3 koopadviezen uit. De meeste verkoopadviezen, 15 in totaal, zijn afgegeven voor het Duitse Commerzbank. De consensus voor dit aandeel is echter recent verbeterd en naast deze 15 verkoopadviezen staan er nu ook 12 houd- en 6 koopadviezen uit, waardoor de consensus licht beter is dan die van Dexia .