ACM en Europese Commissie bundelen krachten bij DSA-onderzoek naar Snapchat

Het onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) naar het aanbod van vapes op het Nederlandse online platform Snapchat wordt onderdeel van een breder onderzoek van de Europese Commissie naar Snapchat. De ACM gaat onderdeel uitmaken van het onderzoeksteam dat door de Europese Commissie wordt geleid. Uit het onderzoek moet blijken of het platform voldoet aan de regels van de Europese Digital Services Act (DSA).

De ACM heeft in september 2025 aangekondigd onderzoek te doen naar Snapchat naar aanleiding van een handhavingsverzoek van Stichting Rookpreventie Jeugd. De stichting was van mening dat Snapchat onvoldoende maatregelen neemt om te voorkomen dat vapes via hun platform worden verkocht aan minderjarigen. De Commissie heeft sindsdien vastgesteld dat dat de risico’s voor gebruikers van Snapchat van systemische aard zijn en daarom onder strengere verplichtingen voor zeer grote onlineplatforms (VLOP’s) vallen. Een voorbeeld van dit soort systeemrisico’s is de negatieve impact op bescherming van minderjarigen. Daarom start de commissie een formeel en meer uitgebreid onderzoek naar Snapchat.

Het onderzoek van de Commissie richt zich onder andere op de leeftijdsinschatting, privacy- en veiligheidsinstellingen en de bescherming van minderjarigen tegen contact met gebruikers met schadelijke intenties, zoals seksuele uitbuiting of rekrutering voor criminele activiteiten. Ook de blootstelling aan illegale producten - waaronder vapes, - wordt onderdeel van het onderzoek. Daarnaast kijkt het onderzoeksteam of het platform de systemen met betrekking tot het melden van illegale inhoud op orde heeft. Het is op dit moment nog niet bekend wanneer het onderzoek wordt afgerond.