Wij denken dat de ECB deze donderdag met 25 basispunten zal verlagen, maar vaag zal blijven over het verdere verloop, hoewel we denken dat de ECB, in tegenstelling tot de Fed, het zich wel kan veroorloven om enige forward guidance te geven. Het is waar dat de recente datastroom niet behulpzaam is geweest, maar pure “data-afhankelijkheid” moet volgens ons worden voorbehouden aan zeer specifieke configuraties.
De ECB zal deze donderdag hoogstwaarschijnlijk de rente verlagen, hoewel de dataflow de laatste tijd niet per se behulpzaam is geweest. Wij denken dat centrale banken moeten wachten tot alle indicatoren op één lijn liggen voordat ze een andere versnelling inschakelen, maar alleen in een aantal zeer specifieke gevallen: wanneer de langetermijninflatieverwachtingen zijn verankerd, wanneer de transmissie van het monetaire beleid is belemmerd, wanneer het monetaire beleid wordt tegengewerkt door het begrotingsbeleid en tot slot wanneer er sterke aanwijzingen zijn dat de neutrale rente is gestegen. Wij denken dat geen van deze voorwaarden momenteel van toepassing is op de eurozone.
Met een groot vertrouwen in het feit dat het monetaire beleid restrictief is en ook na een eerste verlaging met 25 basispunten aanzienlijk restrictief zal blijven, zou de ECB volgens ons gemakkelijk het risico kunnen nemen om haar traject voor de rest van 2024 uit te stippelen. Wij denken echter niet dat ze dat zullen doen. Wij verwachten donderdag weinig vooruitsturing, met name omdat de meningen binnen de Raad van Bestuur te ver uiteen blijven liggen om in dit stadium een consensus te bereiken. Wij verwachten dat de ECB ook in september en december zal verlagen. Een dergelijk gematigd tempo zou gerechtvaardigd zijn door enkele gevallen van weerstand tegen desinflatie in de dienstensector en het risico dat het winstmargegedrag van het bedrijfsleven de convergentie naar de doelstelling van de ECB vertraagt. Dergelijke “margeweerstand” kan echter alleen werkelijkheid worden als er sprake is van een fatsoenlijk cyclisch klimaat. De indicatoren voor het ondernemersvertrouwen zijn de laatste tijd vriendelijker voor de eurozone, maar wij denken dat de risico's nog steeds neerwaarts gericht zijn en dat de Raad van Bestuur bereid moet blijven om de restricties sneller op te heffen. De afhankelijkheid van gegevens moet beide kanten opgaan.
Omgekeerd is in de VS volgens ons voldaan aan de voorwaarden om te wachten tot de indicatoren bijna perfect op elkaar zijn afgestemd, wat de terughoudendheid van de Fed om een tijdlijn voor een verandering van houding te bespreken volkomen begrijpelijk maakt. Wij denken echter dat de dataflow precies op één lijn begint te komen, met bijvoorbeeld meer tekenen dat de consumentenbestedingen afzwakken. De arbeidsmarktcijfers van deze week zullen vanuit dit oogpunt natuurlijk cruciaal zijn, met het vacaturecijfer op dinsdag en de loonlijsten op vrijdag.