Ondermaatse resultaten in het verschiet

Door Gilles Moëc, AXA Group Chief Economist en Head of AXA IM Research

De ‘gematigde’ prognoses van de ECB – met een lichte inflatie onder de doelstelling – zouden het effect van een nieuwe renteverlaging met 25 basispunten kunnen versterken. De onzekerheid op het vlak van de handelsoorlog is verder toegenomen na de beslissing van het Amerikaanse Court of International Trade om een aantal van de bij uitvoerend besluit opgelegde tarieven ongeldig te verklaren. Donald Trump zou echter nog steeds over een ruim arsenaal beschikken, zelfs als het Hooggerechtshof de uitspraak bevestigt.

Wij denken dat de ECB donderdag niet alleen “slechts” een nieuwe, algemeen verwachte renteverlaging van 25 basispunten zal aankondigen, maar ook geruststellende signalen zal afgeven. Het verlagen van de beleidsrente tot 2% is bijzonder belangrijk, aangezien dit niveau vaak als de “neutrale rente” wordt beschouwd. Wij denken echter dat de ECB, zonder expliciete forward guidance te geven, duidelijk zal maken dat zij dit niveau kan “doorbreken” en zonder al te pijnlijke interne discussies een accommoderend beleid kan voeren. De nieuwe macro-economische prognoses zouden daarbij moeten helpen. In vergelijking met de prognoses van maart zullen de economen van het Eurosysteem namelijk rekening houden met de appreciatie van de euro en de verdere daling van de olieprijzen, waardoor de kans groter wordt dat de inflatie gedurende een groter deel van de prognoseperiode dan in maart onder de doelstelling van de ECB zal uitkomen. Het beeld voor de reële economie zal waarschijnlijk niet rooskleurig zijn, ook al zou de Duitse begrotingsimpuls de bbp-prognose tegen het einde van de prognoseperiode enigszins kunnen opkrikken.

Het tempo en de omvang van dergelijke verlagingen zullen echter grotendeels afhangen van de uitkomst van de handelsbesprekingen tussen de EU en de VS, wat een belangrijke reden is waarom het momenteel moeilijk is om expliciete forward guidance te geven. De onzekerheid op dit vlak is verder toegenomen na een besluit van het Amerikaanse Court of International Trade, dat een groot deel van de door uitvoerende besluiten opgelegde tarieven (die waren ingesteld als vergelding voor drugssmokkel en mensensmokkel, en de “wederkerige tarieven”) ongeldig heeft verklaard. De uitspraak van het Hof is voorlopig geschorst door het Federale Circuit Hof en de zaak zal wellicht tot aan het Hooggerechtshof worden gebracht. We gaan nader in op deze zaak, aangezien zij een aantal fundamentele kwesties aan de orde stelt, met name de scheiding der machten in de VS, die een verrassende alliantie heeft gesmeed tussen Democraten, traditionele Republikeinen en libertariërs. We merken echter op dat de Amerikaanse president nog steeds over een uitgebreid arsenaal aan tarieven zou beschikken als het Hooggerechtshof het CIT in het gelijk zou stellen. Het risico bestaat dat de EU-onderhandelaars, in plaats van te maken te hebben met één grote tariefverhoging op de meeste producten, uiteindelijk moeten reageren op een groot aantal sectorspecifieke tarieven, wat de discussie nog complexer zou kunnen maken.