DWS mid-year outlook: Fed grijpt toch wel in als het misgaat

Ondanks geopolitieke onzekerheden en lagere groeiverwachtingen in de VS blijft Vincenzo Vedda, CIO bij vermogensbeheerder DWS, het komende jaar positief over aandelen. In zijn mid-year outlook ‘Markets have learned to deal with Trump for now’, schrijft hij dat de financiële markten inmiddels hebben geleerd hoe ze om moeten gaan met de wispelturigheid van Trump.

Volgens Vedda leek er al in april en mei sprake te zijn van wat de markt nu de ‘Trump-put’ noemt; de bereidheid om van koers te veranderen zodra de beurzen al te hard onderuitgaan. "Trump draait controversiële maatregelen terug zodra markten te fors reageren, maar de impact op het bedrijfsleven van hogere Amerikaanse importheffingen en isolationistisch beleid blijft moeilijk te voorspellen.”

Daarom stelt Vedda de groeiprognose voor de VS naar beneden bij. Voor Duitsland zijn de vooruitzichten daarentegen aanzienlijk beter, aldus DWS. “Na een Amerikaanse bbp-groei van 2,8% vorig jaar, verwacht ik voor 2025 slechts 1,2% groei en 1,3% in 2026. Duitsland stellen we naar boven bij: van min 0,2% in 2024 naar plus 1,6% in 2026.”

Vedda baseert zijn rooskleurige vooruitzichten voor aandelen op:

1. Aanhoudende wereldwijde bedrijfswinstgroei in 2025 en 2026;
2. Sterke boost voor de S&P 500 door AI en digitale innovatie;
3. Bedrijven kunnen beter omgaan met negatieve invloeden van buitenaf;
4. Ruimer begrotingsbeleid geeft de Europese groei een duw in de rug;
5. Aandelen, goud en delen van vastgoed/infrastructuurmarkt zijn beter beschermd tegen het inflatiespook.

Volgens Vedda vormen de obligatiemarkten de komende twaalf maanden de belangrijkste risicobarometer. “Een forse stijging van Japanse obligatierentes of een terugtrekking van buitenlandse beleggers uit Amerikaanse activa zouden de vooruitzichten kunnen verstoren, maar van dat scenario ga ik niet uit. Dedollarisatie verloopt vermoedelijk traag, en de Fed grijpt heus wel in als de Treasury-rentes fors boven de 5% dreigen te stijgen.”

Kortlopende staatsobligaties en investment-grade bedrijfsobligaties blijven volgens Vedda interessant, vanwege hun aantrekkelijke rendementen. “Bovendien kan een verdere daling van de dollarkoers gunstig zijn voor Amerikaanse beleggers die een deel van hun rendement uit internationale beleggingen halen.”

Al met al blijft Vedda behoorlijk optimistisch over het beleggingsklimaat, ook al liggen de rendementsverwachtingen volgens hem wel onder het gemiddelde. “Het is goed mogelijk dat aandelen en obligaties over een maand of twaalf nog steeds rond de huidige niveaus noteren, mogelijk zelfs na een forse correctie of een piek.”

Economische variabelen