De risico’s op stagflatie zijn toegenomen als gevolg van de onrust in het Midden-Oosten, maar dankzij het veerkrachtige winstmomentum blijven we positief over aandelen, aldus Patrick Brenner, Chief Investment Officer, Multi-Asset bij Schroders.
Onze economen hebben hun prognoses bijgesteld om rekening te houden met de impact van de onrust in het Midden-Oosten. Dit leidde tot een verlaging van de bbp-prognose voor 2026 van 2,9% naar 2,5% en een verhoging van de inflatieprognose van 2,4% naar 3,3%. In wezen zijn we in een meer stagflatoire richting opgeschoven, hoewel we voorlopig verwachten dat een recessie afgewend zal worden.
Aangezien de winstgroei van bedrijven nog steeds positief is, blijven we positief over aandelen, met een voorkeur voor technologie en voor Britse en Canadese aandelen, gezien hun grotere blootstelling aan energie en grondstoffen.
De situatie op de oliemarkt blijft zeer zwart-wit en wordt gedreven door geopolitieke gebeurtenissen. We handhaven onze positieve visie op agrarische grondstoffen, aangezien seizoensgebonden weersinvloeden de vraag- en aanboddynamiek waarschijnlijk zullen ondersteunen en hogere energie- en meststofprijzen een vertraagd effect kunnen hebben. We blijven goud waarderen, omdat we het als een betere defensieve belegging zien dan overheidsobligaties, gezien onze zorgen over de houdbaarheid van de langetermijnschuld.
De afgelopen maand zijn de obligatierentes gestegen, omdat beleggers zich focusten op de toenemende inflatierisico's. We staan over het algemeen neutraal tegenover overheidsobligaties, aangezien de huidige renteniveaus nu een deel van de risico's weerspiegelen waarover we ons zorgen maakten (ter herinnering: rentes bewegen omgekeerd evenredig met prijzen). We blijven echter negatief over Amerikaanse obligaties, gezien de grotere inflatierisico's daar. In plaats daarvan blijven we de voorkeur geven aan Italiaanse overheidsobligaties, waarvan de rendementen aantrekkelijk blijven, en ook aan Australische obligaties, omdat de Australische centrale bank gekozen heeft voor een proactievere beleidsaanpak.
We blijven negatief over Amerikaanse investment-grade obligaties, omdat we de rente daarop ten opzichte van contanten niet aantrekkelijk vinden, gezien de stagflatierisico's en het toenemende aantal emissies. We blijven de schuld van opkomende markten waarderen, gezien de betere inflatietrends en het meer orthodoxe beleid.
Al met al rechtvaardigen stagflatierisico’s de lagere multiples, maar voorlopig ondersteunt het winstmomentum de aandelen nog steeds. We blijven de obligatierentes nauwlettend in de gaten houden, aangezien de rente op zijn best ongewijzigd blijft, met het risico op hogere rentes als we ons door de olieverstoring in het Midden-Oosten heen worstelen.
We blijven positief over aandelen, voornamelijk gedreven door aanhoudende winstkracht, met name in technologiegerelateerde sectoren. We blijven de voorkeur geven aan de Amerikaanse en geselecteerde Aziatische technologiemarkten, terwijl we ook een blootstelling aan Britse en Canadese aandelen handhaven als diversificatie via een blootstelling aan energie en grondstoffen.
We blijven neutraal. Hoewel de inflatierisico's en langdurig hogere rentevoeten belangrijke zorgen blijven, heeft de aanzienlijke herwaardering van de rendementen in de afgelopen maanden de waarderingen in verschillende markten verbeterd. We blijven de voorkeur geven aan een selectieve blootstelling buiten de VS, waar de risicocompensatie aantrekkelijker lijkt.
We blijven positief over grondstoffen, met een voorkeur voor landbouw, waar aanbodrisico's, weersverstoringen en hogere meststofkosten de prijzen blijven ondersteunen. We handhaven ook onze blootstelling aan goud en geselecteerde grondstofgerelateerde aandelen als diversificatie voor de portefeuille.
We blijven negatief over bedrijfsobligaties, met name Amerikaanse investment-grade effecten, waar het extra rendement ten opzichte van overheidsobligaties minimaal is, ondanks de onzekere economische achtergrond. We blijven de voorkeur geven aan aandelen boven bedrijfsobligaties, gezien de sterkere winstvooruitzichten en de beperkte vergoeding voor het nemen van risico via krediet aan bedrijven.
Onze positieve visie wordt ondersteund door een sterk winstmomentum, met name binnen de technologie- en AI-gerelateerde sectoren. Hoewel de waarderingen hoog blijven, rechtvaardigen de winstcijfers de concentratie in technologische largecaps nog steeds.
We blijven positief over Britse aandelen gezien hun blootstelling aan energie, grondstoffen en financiële instellingen, die diversificatie bieden ten opzichte van de beperkte, door technologie aangestuurde rally in de VS. Hoge grondstofprijzen blijven de winsten in grondstofgerelateerde sectoren ondersteunen.
We handhaven een neutrale visie, aangezien zwakkere groeivooruitzichten en een grotere gevoeligheid voor hogere energieprijzen de regio blijven drukken. Hoewel de winstcijfers beter stand hielden dan verwacht, blijft de macro-economische context uitdagend.
Ondanks verbeterende binnenlandse omstandigheden blijven we neutraal, gezien de aanhoudende onzekerheid rond de normalisatie van het beleid van de Bank of Japan (BoJ) en de hogere wereldwijde obligatierentes. Ook de volatiliteit van de valuta blijft onze overtuiging beperken.
We blijven positief over opkomende markten, ondersteund door veerkrachtige groei. De blootstelling aan technologie in delen van Azië blijft de vooruitzichten eveneens ondersteunen.
We hebben onze visie opgewaardeerd naar positief, aangezien Chinese technologieplatforms steeds meer profiteren van de AI-investeringscyclus, met name in downstreamtoepassingen en digitale diensten. De waarderingen blijven ook minder gespannen dan in andere AI-gerelateerde markten.
We handhaven onze visie op opkomende markten Azië excl. China, met name Taiwan en geselecteerde technologiegerelateerde markten, waar de door AI aangestuurde vraag en het winstmomentum ondersteunend blijven. We worden selectiever na de sterke prestaties in Korea.
We blijven negatief, aangezien inflatierisico's en veerkrachtige nominale groei opwaartse druk op de rendementen blijven uitoefenen. Hoewel de waarderingen zijn verbeterd na de recente herwaardering, blijven we voorzichtig gezien de aanhoudende zorgen over de inflatieverwachtingen en de geloofwaardigheid van de centrale bank.
Hoewel de rendementen aantrekkelijker zijn geworden, blijft onze positie neutraal.
We blijven positief over Europese overheidsobligaties, met name Italiaanse overheidsobligaties (BTP's), waar de waarderingen al een aanzienlijk deel van het macro-economische risico weerspiegelen. We blijven de voorkeur geven aan overheidsobligaties uit de perifere Europese landen boven die uit de kernlanden.
We blijven neutraal, aangezien de markt een evenwicht blijft zoeken tussen geopolitieke verstoringen enerzijds en een afnemende vraag en afbouw van de voorraad anderzijds. Hoewel de prijzen hoog blijven, blijft het zicht op het middellangetermijnpad voor olie beperkt.
Onze positieve visie wordt ondersteund door aanhoudende vraag van centrale banken en bredere geopolitieke onzekerheid. De handel is echter volatieler geworden nu markten reageren op wisselende krantenkoppen uit het Midden-Oosten.
Hoewel de structurele langetermijnvraag in verband met AI-infrastructuur en elektrificatie ondersteunend blijft, blijven de zwakkere wereldwijde groei en voorraadtrends het opwaartse potentieel op korte termijn beperken.
Aanbodrisico's, ongunstige weersomstandigheden en stijgende meststofkosten blijven de prijzen ondersteunen. Landbouwgrondstoffen blijven één van de aantrekkelijkere segmenten binnen de grondstoffenmarkt, gezien het feit dat ze nauwelijks hebben geprofiteerd van de bredere grondstoffenrally.
We hebben de Amerikaanse dollar opgewaardeerd naar neutraal. Hoewel er op langere termijn structurele zorgen blijven bestaan, blijven de relatief sterkere groei in de VS en de hogere renteverschillen de munt tactisch ondersteunen ten opzichte van andere valuta's uit ontwikkelde markten.
We handhaven onze beoordeling, ondanks dat de risico’s neerwaarts blijven neigen door zwakkere binnenlandse groeivooruitzichten en aanhoudende politieke onzekerheid.
Hoewel een zwakker groeimomentum en energiegevoeligheid de regio blijven belasten, lijkt een groot deel van de recente macro-economische verslechtering nu in de marktprijzen te zijn verwerkt.
We hebben de renminbi opgewaardeerd naar positief. Chinese beleidsmakers lijken zich steeds meer op hun gemak te voelen met de waardestijging van de munt, nu het concurrentievermogen van de export en de structurele handelsdynamiek blijven verbeteren.
We hebben onze waardering voor de yen verlaagd. Grote renteverschillen blijven gunstig voor de Amerikaanse dollar, ondanks interventierisico's en de geleidelijke normalisatie van het beleid van de BoJ.
De defensieve kenmerken blijven ondersteunend.