![]() James Barrineau |
Beleggers dreigen op het verkeerde been gezet te worden als ze bij emerging markets debt kijken naar historisch vergelijkingsmateriaal, stelt James Barrineau, specialist in emerging markets debt bij Schroders .
Lopen opkomende markten te hard van stapel of is er nog meer ruimte naar boven? De vraag beantwoorden is lastig, want het ontbreekt aan historisch vergelijkingsmateriaal, helemaal nu een groot deel van de staatsobligaties zich in - onbekend - negatief terrein begeven. Dan is het moeilijk om vast te stellen wat ’risk’ of ’rich’ is. Desalniettemin trachten analistenrapporten op de bekende wijze historische vergelijkingen te maken om deze periode te duiden. Barrineau meent dat beleggers hierdoor van de wijs worden gebracht.
Het ontbreekt simpelweg aan waarderingsijkpunten en historische gemiddelden bieden te weinig houvast. Schroders geeft de voorkeur aan de eigen indicatoren, die nauw samenhangen met het beleggingsrendement. Die indicatoren blijven onverminderd optimistisch. Een belangrijke reden hiervoor is het beleid van de centrale banken van Japan, Europa en het Verenigd Koninkrijk. Zij zijn als prijs-ongevoelige opkopers met haast ongelimiteerde budgetten actief in de markt en niets wijst erop dat ze daar op korte termijn mee zullen ophouden.
Alleen de Fed lijkt een spelbreker te zijn als zij markten in haar greep neemt wanneer renteverwachtingen afnemen en beurskoersen te hard stijgen. Recentelijk nog verkondigde een Fed-bankpresident dat mogelijk de rente dit jaar nog verhoogd zal worden. Op de markten steeg de verwachting dat de rente zou stijgen, maar de US dollar verroerde zich niet of nauwelijks.
Barrineau vermoedt dat de gevoeligheid in de markten voor dit soort rente-aankondigingen afneemt. Een stabiele en zwakkere US dollar pakt doorgaans positief uit voor de opkomende markten. Beleggers moeten niet vergeten dat de stijging van de US dollar tussen juni 2014 en januari 2016 en de historisch lage rendementen op beleggingen in lokale valuta van opkomende markten werden veroorzaakt door de divergentie in het monetaire beleid van de grote centrale banken.
Vandaag de dag vertrouwen de centrale banken meer op hun opkoopprogramma’s en minder op negatieve rente. Dat is positief voor opkomende markten-beleggers. De Fed lijkt zich daar niet aan te willen verbinden. In deze nieuwe monetaire wereldorde geeft Schroders daarom de voorkeur aan het handhaven van haar risicoposities in plaats van te wijzen naar aan geloofwaardigheid verliezende historische gegevens.