Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek ( CBS Corp. ) blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven in 2008 minder dividend op gewone aandelen heeft uitgekeerd dan in 2007. Daarnaast werden er ook minder eigen aandelen ingekocht dan het jaar ervoor. Vooral de financiële sector is een underperformer wat betreft uitbetalingen. Dit is logisch aangezien deze sector de zwaarste klappen te verwerken heeft gekregen het afgelopen jaar.
Minder dividend
In 2008 heeft het Nederlandse bedrijfsleven voor bijna 18 miljard euro op gewone aandelen uitgekeerd. Daarnaast werd voor ruim 15 miljard euro aan eigen aandelen ingekocht. Ook dit is minder dan 2007. In de tabel hiernaast is het verloop over de jaren goed te zien. Het toont aan dat de uitkering van 2007 over de genomen periode (2003 – 2008) het hoogst is. Daarnaast is te zien dat vanaf 2006 de inkoop van eigen aandelen sterk is gestegen in vergelijking met de jaren ervoor.
De financiële sector was in 2008 het lelijke eendje. De financiële bedrijven maakte in de eerste helft van 2008 nog 6 miljard euro (dividend en inkoop) over aan hun aandeelhouders, wat 1 miljard euro meer was dan in 2007. Echter door de kredietcrisis zijn in de tweede jaarhelft van 2008 de inkoopprogramma’s en dividenduitkeringen verlaagd. In deze periode werd nog maar 2,5 miljard euro aan aandeelhouders overgemaakt, waar dit in dezelfde periode van 2007 nog ruim 7 miljard euro bedroeg. De daling in 2008 is voor een deel te verklaren door de beursexit van ABN AMRO. De bank verliet in april de Amsterdamse beurs en heeft in 2008 geen dividend uitgekeerd.
Sterke stijging
De aandeelhouders van niet-financiële bedrijven hadden het in 2008 beter voor elkaar. Niet-financiële bedrijven keerden in 2008 voor een recordbedrag van bijna 25 miljard euro uit, waar de teller in 2007 nog op 23 miljard euro bleef steken. De stijging is voor een groot deel te herleiden naar de dividenduitkeringen. In 2008 keerden bedrijven ruim 12 miljard euro aan dividend uit, terwijl dit in 2007 nog 10,7 miljard euro bedroeg. De inkoop van eigen aandelen was nagenoeg gelijk. In de grafiek hiernaast is worden de dividendrendementen van Nederlandse aandelen met elkaar vergelijken. Goed te zien is dat het dividend van niet-financiële instellingen het afgelopen jaar sterker is gestegen dan dat van financiële instellingen.
Ondanks dat financials het afgelopen jaar een lager dividend uitkeerden is het dividendrendement op alle aandelen gestegen van 2,7% over 2007 tot 3,7% over 2008. Dit is vooral te danken aan de hogere koersen aangezien eind 2007 de beurswaarde lager was dan een jaar eerder. In 2008 had de financiële sector een dividendpercentage van 4,5 tegenover 3,4 voor de niet-financiële sector.