Spirit Aim vraagt om miljoenen

Het noodlijdende Nederlandse hedgefonds Spirit Aim heeft een kapitaalinjectie van zeker 7,5 miljoen euro nodig om te voorkomen dat het definitief omvalt. Het heeft zijn ongeveer vijfhonderd deelnemers om extra geld gevraagd. Als ze daar niet mee instemmen, zijn ze hun inleg zeker kwijt. Dat zegt beheerder Lex Werkheim tegen Belegger.nl.

Spirit Aim, dat al meer dan een jaar op slot zit, heeft in januari en februari zijn resterend vermogen verloren door forse koersdalingen van zijn beleggingen. Zo kelderde het belang in het Belgische Thenergo 45 procent. Het fonds zag vorig jaar nog 90 procent van zijn vermogen in rook opgaan. Spirit Aim beheerde op zijn hoogtepunt in 2007 ruim 85 miljoen euro.

Het fonds is de afgelopen tijd al herhaaldelijk in opspraak gekomen. Advocaat Adriaan de Gier spant namens zeker vijftien beleggers een rechtszaak aan tegen Spirit Aim. Zij hebben ongeveer 15 miljoen euro verloren en stellen het fonds, de beheerders en moederbedrijf Amsterdams Effectenkantoor aansprakelijk.

Volgens De Gier is er sprake van belangenverstrengeling. 'De beheerders hebben zelf belangen in fondsen waar ze voor hun cliënten ook in beleggen. Ze hebben twee petten op.' Beheerder Werkheim stelt echter dat altijd binnen de grenzen van de wet is geopereerd

Het fonds legt zijn participanten nu naar eigen zeggen een 'duivels dilemma' voor. In een gisteren verzonden brief vraagt Spirit Aim zijn deelnemers om een extra kapitaalinjectie. Werkheim: 'Onder normale omstandigheden zou het nu over zijn voor het fonds, maar wij willen de beleggers de keuze geven hun portefeuille naar zich toe te trekken.'

Met de extra kapitaalinjectie hoopt Spirit Aim het verlies voor de deelnemers binnen twee jaar te beperken. Volgens Werkheim zijn de koersen van een aantal bedrijven waarin het fonds heeft belegd, te hard gedaald. 'De vraag rijst of een aantal investeringen niet te hard naar beneden zijn gegaan. Een aantal holdings doet het goed, maar zijn desondanks gedaald. Een aantal heeft daadwerkelijk last van de crisis.'

Werkheim kan zich voorstellen dat veel beleggers door de ophef van afgelopen tijd het vertrouwen in Spirit Aim hebben verloren. 'Ons voorstel zal niet altijd de handen op elkaar krijgen.' Daar staat volgens hem wel tegenover dat een aantal beleggers wel wil doorgaan met Spirit Aim. Advocaat De Gier vindt het 'volslagen bezopen' dat het fonds om geld vraagt. 'Ze hebben de eerste inleggen al niet goed beheerd.'

Het fonds stelt aanvullende eisen aan de kapitaalinjectie. Beleggers kunnen gedurende twee jaar hun geld niet aan het fonds onttrekken. 'Anders vindt er weer een uitstroom plaats', zegt Werkheim. Het bestuur geeft de deelnemers twee weken de tijd om een besluit te nemen.

De Autoriteit Financiële Markten ( AFM ) is op de hoogte van de problemen bij Spirit Aim, zegt een woordvoerder, maar onthoudt zich van verder commentaar.

Bron: Belegger.nl