WEF in Davos: 'Laten we eerst alle bankiers afmaken'
Wanneer bankiers ook op de jaarlijkse bijeenkomst van de rijken en machtigen des werelds niet langer veilig zijn voor beschuldigingen en verwijten, waar kunnen ze zich dan nog verbergen?
De belangrijkste reden waarom het World Economic Forum een toonangevende rol speelt is omdat het een signaal uitzendt wanneer een idee een kritieke massa heeft bereikt. De algemene consensus die dit jaar opviel is dat het financiële systeem te belangrijk is om het zomaar aan de vrije markt over te laten.
En dat is een onwaarschijnlijke verschuiving in het denkpatroon van een groep mensen die jaar na jaar hebben gestreeft voor minder regulering. Toen de Franse president Nicolas Sarkozy een anti-kapitalistische speech gaf ‘kreeg hij een staande ovatie van een groep mensen die meestal uit rijke kapitalisten bestond,'... en hij niet alleen.
Volgens de Wall Street Journal voelen financiers - ooit door Davos aanbeden als de Masters of the Universe - zich nu ook hier in de Zwitserse Alpen evengoed geviseerd als waar dan ook elders op de wereld. Toen men de voorzitter van Morgan Stanley vroeg welke andere groep mensen in het verleden even onpopulair zijn geweest als bankiers, luidde diens antwoord droogweg: ‘terroristen'.
En als een gevolg van al deze vijandigheid houden de meeste bankers liefst een low profile'. In de Washington Post schrijft David Ignatius dat ‘al deze anti-markt spreekkoren best angstwekkend zijn, omdat wanneer een slinger zo snel en zo ver in één richting gaat, je erop mag wedden dat er een overreactie komt die later voor problemen zal zorgen.'