De Verenigde Staten zijn niet langer marktleider in innovatie. Dat is de conclusie van een rapport van de internationale business school Insead en de Confederation of Indian Industry. Vorig jaar stonden de Verenigde Staten nog op de eerste plaats, maar zijn inmiddels tot een elfde positie teruggezakt. In het rapport wordt daarentegen IJsland naar voor geschoven als meest innoverend land van het ogenblik. Opvallend is trouwens dat vooral kleinere landen in het onderzoek bijzonder goed scoren op het gebied van innovatie. In de top tien is Nederland met ruim zestien miljoen inwoners het meestbevolkte land. In de rangschikking wordt IJsland gevolgd door Zweden, Hong Kong, Zwitserland, Denemarken, Finland, Singapore, Nederland, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Japan staat op een dertiende plaats, gevolgd door Groot-Brittannië. Duitsland staat op een zestiende plaats.
"Omvang speelt ook op dit gebied van innovatie, net zoals in vele andere sectoren, een belangrijke rol," aldus Insead-professor Soumitra Dutta, leider van het onderzoek, tegenover het magazine Business Week. "In dit geval biedt echter een kleine omvang een concurrentieel voordeel. Toegang tot een grote markt biedt innoverende activiteiten nog altijd de kans om optimaal van hun ontwikkelingen te profiteren. Het is niet vanzelfsprekend dat de iPod of iPhone een groot succes zouden geworden zijn indien moederbedrijf Apple in een klein land zou gevestigd zijn. Het internet heeft van de hele wereld echter één grote markt gemaakt waar iedereen toegang toe heeft. Bovendien blijkt dat kleinere, homogene landen er beter in slagen om het beleid, de instellingen en de infrastructuur die innovatie promoten, samen te brengen. Dat is alvast het geval in de geïndustrialiseerde wereld."
De terugval van de Verenigde Staten is volgens de onderzoekers te wijten omdat het land slechts middelmatig scoort bij een aantal pijlers die de doorbraak van innovatie ondersteunen. Daarbij wordt opgemerkt dat de Verenigde Staten onder meer ver onder de toplanden zit op het gebied van politieke omkadering, waar slechts een tweeëntwintigste plaats wordt behaald. Dat geldt echter ook op het gebied van regelgeving (21), onderwijs (22), technologie-infrastructuur (22) en export en tewerkstelling (24). Onderzoeksleider Dutta stelt dat de Verenigde Staten er niet in slaagt om een coherente beleidsagenda op te stellen om innovatie te promoten. Wel scoort het land goed op het gebied van marktwerking, zoals toegang tot kapitaal en de openheid voor buitenlandse concurrentie, waar respectievelijk een tweede en derde plaats wordt gehaald.
IJsland scoort volgens het onderzoek minder goed dan de Verenigde Staten op het gebied van marktwerking, wat geen verrassing is, gezien de ineenstorting van de IJslandse banksector. Maar op het gebied van opleiding en infrastructuur scoort IJsland gevoelig beter dan de Verenigde Staten. Onder meer staat IJsland op het gebied van het gebruik van mobiele telefonie wereldwijd op een vierde plaats. Op het gebied van algemene infrastructuur is het land zelfs marktleider. De BRIC-landen hebben volgens de onderzoekers op het gebied van innovatie nog een lange weg aan te leggen. China staat op een drieënveertigste plaats. Verder nog volgen India (56), Rusland (64) en Brazilië (68).