De financiële crisis leidde woensdag opnieuw tot hevige onlusten in Griekenland. Voor zover bekend vielen er drie doden. Maar Griekenland is niet het enige land dat in zwaar weer verkeert: mede door de in waarde dalende euro dreigt het Griekse virus zich over heel Europa te verspreiden.
De angst dat na Griekenland ook andere Europese landen diep in de problemen komen, groeit. De beurzen staan in het rood en de euro zakte gisteren onder de $1,30, het laagste punt in een jaar. Zelfs volgens de hoogste baas van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), Dominique Strauss-Kahn, bestaat het risico dat de Griekse schuldencrisis zich verspreidt over de rest van Europa.
Straus-Kahn zei in een gisteren gepubliceerd interview met Le Parisien dat andere landen in een solidere situatie zitten dan Griekenland. “Maar we moeten waakzaam blijven”, aldus de topman van het IMF.
De afgelopen dagen waren er geruchten dat Spanje binnenkort ook voor honderden miljarden om hulp moet aankloppen bij de EU en het IMF. De Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapatero noemde die geruchten dinsdag ‘complete waanzin’. Volgens de premier is er geen sprake van dat Spanje, Portugal of andere eurolanden in dezelfde financiële problemen terechtkomen als Griekenland.

“Spanje en Portugal hebben hun lot in eigen handen”, zegt Sweder van Wijnbergen hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam over mogelijke hulp aan de Zuid-Europese landen. Volgens Van Wijnbergen is het niet nodig dat Spanje en Portugal financiële hulp van de EU krijgen, maar dan moeten die landen volgens hem wel met concrete maatregelen komen. De hoogleraar economie ziet een hoge staatsschuld niet als het grootste probleem: “Problemen ga je als land krijgen als gedacht wordt dat het te lenen en geleende geld niet terug betaald wordt, hoge budgettekorten zijn daarvan de oorzaak. Er moet door landen waarvoor dit geldt dus flink gesnoeid worden in de overheidsuitgaven.”
Om tekorten te financieren plaatsen landen obligaties op de kapitaalmarkt. Griekenland deed dat ook maar kreeg nog maar moeilijk geld en zag de rente om geld te krijgen oplopen. “Hoe ongeloofwaardiger je economische programma, hoe hoger de rente”, legt Van Wijnbergen uit. Spanje moet volgens de hoogleraar dus met een geloofwaardig bezuinigingsprogramma komen wil het land overeind blijven op de kapitaalsmarkt.
Mathijs Bouman, econoom en onder andere bekend als beurscommentator bij RTL-Z, ziet ook nog hoop voor Spanje: “Het vertrouwen van kapitaalschieters herwin je als land als je genoeg durft te snijden in de uitgaven en dat precies zo doet dat je economie blijft groeien. Het punt waarop die combinatie mogelijk was, was Griekenland al ver gepasseerd. Maar Spanje kan dat nog, lijkt mij.”
“De dalende euro verbetert de positie van Spanje echter totaal niet”, zegt Bouman. “Het schrikt buitenlands kapitaal af, die daling gaat bij investeerders meteen van hun rendement af. Als bijvoorbeeld iemand in Singapore moet kiezen tussen investeren in de VS of in Spanje, kiest hij nu voor de VS.”
Spitsnieuws.nl