Eurozone staat voor grootste financiële hervorming in de geschiedenis

Lidstaten van de eurozone zullen in de toekomst boetes moeten betalen indien ze hun begroting niet onder controle houden. Het zou gaan om de meest ingrijpende verandering sinds de introductie van de eenheidsmunt. Het voorstel, dat volgende week wordt gepresenteerd door eurocommissaris voor economie Olli Rehn, houdt boetes van 0,2% van het bbp in voor lidstaten die er niet in slagen hun begrotingstekort terug te dringen. Boetes zijn ook voorzien voor landen die hun utgaven niet onder controle hebben en landen die te weinig doen om hun economie te hervormen door hun competitiviteit op te drijven.

ecb FrankfurtHoewel de voorstellen de steun hebben van de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso, is er nog een lange weg af te leggen om ze goedgekeurd te krijgen. In een aantal lidstaten is er hevig verzet tegen de plannen. Herman Van Rompuy, de voorzitter van de Raad van Europa, die de regeringsleiders van de 27 EU-staten groepeert, zou volgende week ook nog eens afzonderlijke voorstellen maken aan de ministers van Finnaciën van de lidstaten. Volgens de Financial Times zouden de plannen van Rehn en Van Rompuy elkaar aanvullen.

De plannen illustreren een groeiende consensus binnen Europa dat hervormingen nodig zijn om landen te identificeren die dreigen op een economische crisis af te stevenen, zoals dat eerder dit jaar gebeurde en de grootste crisis in de geschiedenis van de eurozone een feit werd.

Het meest opvallende voorstel wil de overheidsschuld plafonneren op 60% van het bbp. Ter vergelijking: de overheidsschuld van België ligt sinds deze zomer weer boven de 100% van het bbp.

Express.be