Hoe kan de euro overleven?

De eurocrisis is een gevolg van de onvoorzichtige uitbreiding van de monetaire unie, aldus Ivan Van de Cloot, hoofdeconoom bij de denktank Itinera. Dat de EU op ontploffen staat omdat de euro onder druk komt wil hij niet geweten hebben. Laten we beide zaken gescheiden houden, schrijft hij in De Standaard:

'Voor de crisis stonden zelfs nog landen als Bulgarije en Roemenië op de drempel om toe te treden tot de eurozone. De droom van het Grote Europa heeft aangezet tot een te voluntaristische uitbreiding van een monetair regime tot landen die daar allesbehalve klaar voor waren. De invoering van dezelfde munt betekent immers dat hetzelfde keurslijf aan landen in verschillende omstandigheden wordt toegemeten.

De rente wordt afgestemd op de economische toestand in de kernlanden (Duitsland) waardoor ze totaal niet gepast bleek voor perifere economieën zoals Ierland en de Zuid-Europese landen. Om de muntunie een toekomst te geven zal er niet alleen budgettaire regels moeten nageleefd worden maar zal er ook gewerkt moeten worden op andere macro-economische onevenwichten.'


Express.bew