Na de kerstdagen, een week die bol staat van het macro-economische nieuws uit de grootste en derde economie van de wereld: de VS en Japan. Hieronder een overzicht van de belangrijkste macro-economische cijfers voor de komende beursweek.
Maandag 27 december
De week start naast het Nederlandse producentenvertrouwen in december met meerdere cijfers uit Japan. Allereerst de bekendmaking van de index van consumentenprijzen, de belangrijkste maat voor de inflatie.
Deflatie was in 2010 een groot probleem voor Japan. Ook in de laatste maand komt daar waarschijnlijk geen verandering in met een schatting van -1,1% inflatie ten opzichte van de vorige maand. In november werd nog -0,6% genoteerd.
Verder brengt Japan cijfers uit over de industriële productie. Dit cijfer geeft inzicht in de activiteit van fabrieken, mijnen en energieproductie. Analisten verwachten een stijging van 1,0%, ten opzichte van een daling van 2,0% in de vorige maand. Ten slotte de Japanse detailhandel verkopen voor november, de belangrijkste maat voor de consumenten uitgaven. De consensus ligt op een stijging van 0,4% maand op maand, ten opzichte van een daling van 0,2% in oktober.
Dinsdag 28 december
Vandaag cijfers uit Amerika: het consumentenvertrouwen voor december. Het vertrouwen van consumenten in de economie, werkgelegenheid en inkomen wordt maandelijks gemeten door de Conference Board. In november noteerde de index een stand van 54,1. Een stijging richting de 56 wordt verwacht. Consumentenvertrouwen is normaal gesproken hoog wanneer de werkeloosheid laag is en de economische groei hoog. Het vertrouwen van consumenten is doorgaans sterk gecorreleerd met consumentenuitgaven.
Woensdag 29 december
De Duitse inflatie wordt door middel van de index van consumentenprijzen bekendgemaakt. Inflatoire druk kan de grootste economie van Europa naar een prijsstijging van 0,9% stuwen, ten opzichte van 0,1% in de vorige maand. Verder vandaag de stand van de Japanse index van inkoopmanagers. De index geeft aan hoeveel inkoopmanagers betere economische omstandigheden zien dan in de vorige maand. Met voorspellingen rond de 47, ziet de Japanse fabricerende sector wederom een maand van inkrimping. Een stand van 50 punten geeft de neutrale situatie weer. Verder vandaag de Europese geldgroei en de Duitse inflatie, beide geven een goede indicatie van de huidige positie van de euro.
Donderdag 30 december
Op de laatste hele handelsdag van het jaar drie cijfers uit de VS. De wekelijkse werkeloosheidsaanvragen, de inkoopmanagerindex en de bestaande woningverkopen. De aanvragen van werkeloosheidsuitkeringen is een belangrijke indicator voor de omstandigheden op de arbeidsmarkt. Na een zes weken durende daling naar een vierweeks gemiddelde van 426 duizend, worden verdere verbeteringen richting de 416 duizend aanvragen verwacht.
Vorige week werden 420 duizend aanvragen gedaan. De index van inkoopmanagers zal volgens marktkenners iets terugzakken naar 61,2, in vergelijking met 62,5 in de vorige maand. Ten slotte de index van verkopen van bestaande woningen, een belangrijke indicator voor de situatie op de huizenmarkt. Handelaren worden waarschijnlijk herinnerd aan het zwakke herstel van de huizenmarkt doormiddel van een stijging van 2,1% in november, ten opzichte van 10,4% in oktober.
Vrijdag 31 december
Vanwege oud en nieuw wordt de week vervroegd afgesloten. De Europese beurzen sluiten, net als afgelopen vrijdag, om 14:00 uur.