De Europese beurzen stonden vrijdagmorgen flink in de plus in navolgen van Wall Street en de beurzen in Azië. De opwaartse koers werd gestimuleerd door geruchten dat de Amerikaanse regering maatregelen zal gaan treffen om huizenbezitters die in de problemen zijn gekomen de helpende hand te bieden.
Optimisme
Op de laatste handelsdag van de week zijn de Europese beurzen flink hoger geopend. Rond het middaguur stond de AEX -index in Amsterdam bijna 2% hoger op 252,65 punten. In Londen, Frankfurt en Parijs stegen de belangrijkste indices met 1,9% tot 2,4%.
De beleggers lijken zich nog weinig aan te trekken van de gerapporteerde cijfers over verschillende economieën in Europa. Zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend dat de Nederlandse economie in het vierde kwartaal met 0,6% is gekrompen. Dit is de eerste krimp in ruim 5 jaar tijd. Ook Frankrijk en Duitsland rapporteerden weinig florissante cijfers.
Binnen de AEX -index is ArcelorMittal de grootste stijger met ruim 5% (5,38%). De achterliggende reden was de presentatie van de resultaten door branchegenoot Thyssenkrupp. Het Duitse concern wist ondanks de economische neergang in de laatste 3 maanden van vorig jaar nog wel een winst te boeken.
Galapagos maakte vrijdagmorgen bekend dat het in de Verenigde Staten een nieuw patent heeft verkregen. Het aandeel schoot hierdoor met ruim 26% (26,48%) omhoog op de Belgische beurs. Galapagos heeft een sleutelelement van de ziekte van Alzheimer ontdekt waartegen mogelijk een medicijn kan worden ontwikkeld. De ontdekking, waarop het bedrijf het patent kreeg, is gepubliceerd in het vooraanstaande wetenschapsblad Science.
Op de valutamarkt kostte een euro 1,2925 dollar tegen 1,2740 donderdag.
Azië
De beurzen in Azië stegen afgelopen nacht vanwege het Amerikaanse plan omtrent subsidiëring van hypotheekbetalingen voor huizenbezitters die in de problemen zijn gekomen.