Beurzen blijven in de plus

Tegenvallende vooruitzichten van staalconcern ArcelorMittal hebben de winst van de AEX -index van de Amsterdamse effectenbeurs woensdagochtend beperkt gehouden.

Onder aanvoering van financiële fondsen gingen andere belangrijke Europese beursgraadmeters flink omhoog.

De AEX noteerde aan het einde van de ochtend 0,3 procent hoger, bij een stand van 317,86 punten. De MidKap-index voor middelgrote fondsen ging 1 procent omhoog tot 508,81 punten. In Londen, Parijs en Frankfurt verschenen plussen van 0,9 tot 1,4 procent op de borden.

ArcelorMittal
De winst van de AEX werd gedrukt door zwaargewicht ArcelorMittal. Het staalconcern leverde ruim 5 procent in, nadat het teleurstellende verwachtingen voor het eerste kwartaal van 2010 had uitgesproken.

Volgens analist Tom Muller van Theodoor Gilissen lijden staalconcerns onder de fors gestegen grondstofkosten, die niet zijn te compenseren door de staalprijzen te verhogen. ''De markt is nog niet klaar voor hogere staalprijzen.''

ING
Overal in Europa boekten financiële fondsen de grootste winsten. In Amsterdam noteerden bankconcern ING en verzekeraar Aegon ruim 3 procent hoger. Zij moesten daarmee alleen Air France-KLM - Air France-KLM voor laten gaan. De luchtvaartcombinatie zag de koers in afwachting van de presentatie van de kwartaalcijfers, na het sluiten van de beurs, met 4 procent omhooggaan.

In de Londense FTSE -index kregen de banken Barclays en Lloyds Banking Group er respectievelijk ruim 3 en 4 procent bij. Deutsche Bank boekte met een plus van 3 procent de sterkste winst in Frankfurt. In Parijs gingen de aandelen Crédit Agricole en Société Générale 4 procent omhoog.

DPA
Bij de kleinere fondsen in Amsterdam sprong DPA Group eruit. De detacheerder werd bijna 7 procent meer waard, dankzij de overname van branchegenoot WR Leading in Finance. ''Strategisch een mooie deal'', concludeerde analist Frank van Wijk van SNS Securities. ''Samen zijn ze een van de grootste financieel detacheerders in Nederland.''

Verscheidene grote Europese bedrijven kwamen woensdagochtend met cijfers. Autobouwer PSA Peugeot Citroën zag het nettoverlies afgelopen jaar oplopen tot meer dan 1 miljard euro en werd op de beurs in Parijs ruim 2 procent minder waard. Farmaceut Sanofi-Aventis meldde meer winst en omzet over het vierde kwartaal dan een jaar eerder en kreeg er op dezelfde beurs 1,5 procent bij.

BHP Billiton
Mijnbouwer BHP Billiton boekte in de eerste helft van het gebroken boekjaar 2009/2010 minder winst dan een jaar eerder. Met 7 procent was de winstval echter minder groot dan analisten hadden verwacht. Beleggers reageerden lauw en zetten het aandeel 0,5 procent hoger.

De euro was woensdag aan het einde van de ochtend 1,3790 dollar waard. Aan het slot van de Europese beurshandel op dinsdag deed de Europese munt nog 1,3800 dollar.

ANP