De Europese aandelenmarkten hielden vrijdagmiddag de winsten vast. De stemming was positief dankzij goede cijfers over de winkelverkopen in de Verenigde Staten. De zorgen over de Griekse schuldenproblematiek verdwenen naar de achtergrond.
De
AEX -index in Amsterdam stond tegen vieren 1,3 procent hoger op 355,52 punten. De MidKap-index voor middelgrote fondsen won 1,1 procent tot 577,78 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen wonnen 0,9 tot 1,4 procent.
Ook op
Wall Street was de stemming onder beleggers optimistisch bij aanvang. De toonaangevende Dow-Jonesindex liet kort na aanvang een winst zien van 0,2 procent op 10.952,31 punten. De breed samengestelde
S&P 500 opende 0,3 procent in de plus op 1189,84 punten. De technologiebeurs
Nasdaq won 0,2 procent tot 2440,84 punten.
'De beurzen liggen er goed bij. Beleggers kijken nu naar zaken die belangrijker worden gevonden dan de problemen van Griekenland', aldus beleggingsadviseur Erwin Blok van VPV Bankiers. Donderdag werd bekend dat de winkelverkopen in de VS in maart veel sterker zijn toegenomen dan verwacht.
De beurzen in Europa leverden donderdag nog in onder druk van de Griekse schuldenproblematiek. ECB-president Jean-Claude Trichet probeerde de financiële markten te kalmeren door te zeggen dat Griekenland niet in gebreke zal blijven met de aflossing van schulden, maar dat maakte weinig indruk. De rente op Griekse staatsobligaties steeg donderdag naar het hoogste niveau sinds 2001.
In de
AEX was
Air France-KLM -
Air France-KLM een hoogvlieger met een winst van 3,5 procent. De luchtvaartmaatschappij maakte donderdag nabeurs bekend dat het passagiersvervoer in maart met 4,7 procent is gestegen op jaarbasis. De bezettingsgraad verbeterde van 77,7 procent in februari tot 80,5 procent.
Chemieconcern
DSM klom 2,7 procent.
DSM kreeg een opwaardering van het Japanse effectenhuis Nomura.
Royal Dutch Shell profiteerde van de gestegen olieprijs. Die ging 0,6 procent omhoog tot 85,91 dollar per vat.
Royal Dutch Shell won 1,7 procent, het Britse
BP klom 0,5 procent en het Franse Total ging 1,3 procent vooruit.
Bodemonderzoeker
Fugro won 3,7 procent, geholpen door de hogere olieprijs. De toeleverancier aan de olie- en gasindustrie
SBM Offshore steeg 2,6 procent.
De euro noteerde een stand van 1,3430 dollar tegen 1,3350 dollar aan het einde van de Europese beurshandel donderdag.
ANP