Bank- en grondstoffenaandelen hebben woensdag de Europese aandelenmarkten naar beneden getrokken. Zorgen over nieuwe bankenbelastingen, de fraudezaak rond de Amerikaanse bank
Goldman Sachs en de financiële positie van Griekenland drukten de beursstemming.
De
AEX -index, de hoofdgraadmeter van het Damrak, sloot 0,3 procent in de min op 353,66 punten. De MidKap-index won 0,3 procent tot 586,46 punten. De toonzettende graadmeters van Frankfurt, Londen en Parijs sloten 0,5 tot 1,2 procent lager.
Woensdag kwam het nieuws naar buiten dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) een voorstel heeft gelanceerd voor het instellen van een winstbelasting voor banken. Verder werd bekend dat verschillende Europese landen overwegen de banden met
Goldman Sachs te verbreken.
De bankaandelen stonden overal in Europa onderin de beursgraadmeters.
Barclays daalde in Londen 1,8 procent.
BNP verloor in Parijs 3,4 procent, Société Générale 2,5 procent. Commerzbank zakte in Frankfurt 1,4 procent.
Bank en verzekeraar ING was in de
AEX -index onderin te vinden met een min van 2,6 procent. In de MidKap daalde SNS Reaal, ook een combinatie van een bank en een verzekeraar, 1,3 procent.
De rente op een tienjarige Griekse staatslening steeg boven 8,5 procent, het hoogste niveau in twaalf jaar. Dit gebeurde op het moment dat Athene, het IMF en vertegenwoordigers van de Europese Unie met elkaar in gesprek gingen over de noodhulp voor het door schulden geplaagde land.
Het aandeel van bierbrouwer
Heineken was een van de sterkste dalers in de
AEX met een verlies van 1 procent. Uit de eerste kwartaalcijfers bleek woensdag dat de bierverkopen en de omzet zijn gedaald.
Het aandeel van uitzender
Randstad liet met een winst van 3,6 procent de grootste plus zien in de
AEX . De Amerikaanse branchegenoot Manpower presenteerde tegen de verwachting in een winst van 2,8 miljoen dollar. Analisten rekenden op een verlies.
USG People NV , een andere uitzender, publiceerde tegenvallende kwartaalcijfers waarna het aandeel vlak sloot.
Verder behoorden
Unilever en
Ahold tot de stijgers.
Goldman Sachs verhoogde het beleggingsadvies voor de hele supermarktsector in Europa van 'cautious' naar 'neutral'.
Unilever en
Ahold wonnen hierna 1 procent.
De euro was 1,3385 dollar waard. Bij het sluiten van de beurs op dinsdag stond de Europese munt op 1,3345 dollar.
ANP