Lichte verliezen op Europese beurzen

Het goede humeur waarmee de Europese beleggers donderdag aan de handel begonnen, verzuurde in de loop van de ochtend. Nadat een negatief cijfer over de Europese overheidsfinanciën bekend werd gemaakt, doken de koersen definitief in de min.

De AEX -index in Amsterdam noteerde kort voor het middaguur 0,2 procent lager op 353,07 punten. De MidKap-index noteerde 0,3 procent lager op 584,94 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen gingen tot 0,9 procent omlaag.

Cijfers van het Europees statistisch bureau Eurostat wezen donderdag uit dat de tekorten van de lidstaten van de Europese Unie vorig jaar zijn verdrievoudigd. Het gemiddelde verschil tussen de inkomsten en de uitgaven van de overheden steeg tot 6,8 procent van het bruto binnenlandse product. In 2008 was dat nog 2,3 procent. Ierland kende met 14,3 relatief het hoogste overheidstekort van de EU, gevolgd door Griekenland.

Aan het begin van de ochtend leken beleggers zich juist nog niet zo van de wijs te laten brengen door de schuldproblemen van Griekenland. De handel keek eerder naar de positieve macrocijfers over de activiteit in de dienstensector en de verwerkende industrie in de eurozone. 'Dat cijfer is bemoedigend', aldus handelaar Wim van Assenbergh van Van Lanschot Bankiers. De sprint omhoog die de koersen na het Europees cijfer maakten, ebte echter vrij snel weg.

In de AEX profiteerde de producent van consumentenartikelen Unilever sterk van de meevallende cijfers die het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé bekend had gemaakt. Unilever noteerde een winst van 1,5 procent. Ahold noteerde een winst van 0,2 procent.

Daarnaast sprong Randstad er met een winst van 1,8 procent uit in de verder overwegend negatieve AEX . Het uitzendconcern liftte mee met de Amerikaanse branchegenoot Manpower, die woensdag een onverwachte winst over het eerste kwartaal naar buiten bracht.

In Amsterdam ging de aandacht verder uit naar supermarktbedrijf Sligro , dat voorbeurs meevallende omzetcijfers bekendmaakte. Het aandeel Sligro noteerde daarna echter een verlies van 1,4 procent.

Papierfabrikant Crown Van Gelder (CVG) verloor op de beurs 3,5 procent, nadat de onderneming een 'ongekend snelle' prijsstijging van celstof, de belangrijkste grondstof voor CVG, had gemeld. De papierproducent zei in de eerste helft van het jaar een break-even nettoresultaat te verwachten.

Beleggers kijken verder uit naar twee Amerikaanse macrocijfers die in de middag verschijnen. Het gaat om de wekelijkse aanvragen van uitkeringen en de verkoop van bestaande woningen. Daarnaast houdt de Amerikaanse president Barack Obama een toespraak waarin hij maatregelen zal afkondigen om de uitwassen in de financiële sector te beteugelen.

De euro was donderdagochtend 1,3345 dollar waard. Aan het einde van de Europese handelsdag woensdag noteerde de munt 1,3385 dollar. De prijs van een vat olie noteerde donderdagochtend 82,98 dollar.

ANP