Rode cijfers domineren op Europese beurzen

De Europese beurzen zakten dinsdag over de hele linie in het rood, na een aanvankelijk gematigd positieve start.

De AEX -index in Amsterdam noteerde een halfuur na het middaguur een verlies van 1,3 procent op 313,46 punten. De MidKap-index daalde met 0,9 procent tot 512,86 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt verloren tot 1,1 procent.

'De handel is onrustig hoewel daar geen concrete aanleiding toe is', constateert analist Jos Versteeg van Theodoor Gilissen. 'Zorgen over de banken blijven het sentiment beheersen. De balansen moeten opgepoetst worden en daardoor wordt er weer minder uitgeleend. Je ziet dat de interbancaire rente oploopt. Je wilt nu even niet in de hoek van de financials zitten.'

Versteeg wijst ook op de grote blootstelling van Europese banken aan de schuldencrises in Zuid-Europa en Hongarije. 'De Europese banken zitten zwaar in staatsobligaties, ook van Griekenland, Spanje en Hongarije.'

Andere aandelen zijn inmiddels aantrekkelijk gewaardeerd, vindt Versteeg. 'Alle economische problemen zijn allang in de koersen verwerkt. Obligaties worden erg duur dus aandelen zijn een goed alternatief.'

ING zette dinsdag de toon voor het wantrouwen in de bankensector. Het aandeel zakte 3,4 procent en was daarmee de grootste daler in de AEX -index. Aegon verloor 2,4 procent. Ook elders in Europa gingen de koersen van financiële fondsen stevig omlaag.

Bouwbedrijf Ballast Nedam gaat 51 funderingen aanleggen voor het offshore-windmolenpark Walney II in de Ierse Zee. Daarover werden geen financiële details bekendgemaakt. Het aandeel steeg 0,4 procent.

SNS Securities verhoogde het advies voor Pharming van 'hold' naar 'accumulate'. Het biotechnologiebedrijf kan met de recente emissie van 12 miljoen euro tot 2012 de kosten dekken, aldus SNS. De koers van het aandeel noteerde 4,4 procent hoger.

De euro was dinsdagmiddag 1,1925 dollar waard. Bij het slot van de Europese handel op maandag kostte de euro 1,1950 dollar.

ANP