Europese graadmeters voorzichtig in de plus

Aan het begin van de middag keerden de belangrijkste Europese graadmeters in de plus. De winsten bleven erg bescheiden. Onzekerheid over de stabiliteit van de Europese banken voedde woensdagochtend het sentiment op de belangrijkste Europese beurzen, die een stapje terugdeden na flinke winsten vorige week.

De AEX -index in Amsterdam noteerde aan het begin van de middag 0,2 procent hoger op 328,38 punten. De graadmeter voor middelgrote bedrijven, de MidKap, stond 0,1 procent hoger op 523,09 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen koersten tot 0,3 procent hoger.

De zogeheten futures duiden op een hogere opening voor de richtinggevende graadmeters in de Verenigde Staten.

'De onzekerheid neemt weer ietsjes toe'', aldus beleggingsadviseur Sijmen Plomp van VPV Bankiers. 'We hebben natuurlijk een prachtige vorige week gehad, dus op zich is het niet zo schokkend dat we nu omlaag gaan. Maar het doet de beurs geen goed als er dan nieuws komt over banken die nog ergens leningen verstopt hebben.'' Dinsdag kwamen mediaberichten naar buiten dat de Europese banken geen volledige openheid zouden hebben gegeven over hun beleggingen.

De financiële sector kreeg in Europa dan ook verliezen te incasseren, maar aan het begin van de middag waren deze kleiner dan in de ochtendhandel. In Londen stonden aandelen van banken als Barclays en HSBC lager (min 3,2 en 1,1 procent), in Parijs verloor Société Générale 2,1 procent en Commerzbank stond in Frankfurt 1 procent in de min.

In Amsterdam noteerde hoofdfonds ING 0,6 procent lager, terwijl Aegon 0,5 procent hoger koerste. MidKapfonds SNS Reaal noteerde 0,6 procent lager.

Volgens Plomp zullen de komende periode macrocijfers de richting van de graadmeters aangeven. Deze week staat er volgens de beleggingsadviseur geen direct toonaangevend macronieuws op de agenda. 'Het wachten is eigenlijk al op de derde kwartaalcijfers'', aldus Plomp. Het derdekwartaalcijferseizoen breekt pas begin oktober los.

In Amsterdam meldde verf- en chemieconcern AkzoNobel dat het een Chinese leverancier van autoreparatielak heeft overgenomen. Het aandeel won 0,4 procent. Producent van technisch textiel Gamma heeft het onderdeel Vlisco verkocht voor 118 miljoen euro. Zakenbank SNS Securities bestempelde het bedrag als 'aan de lage kant''. Beleggers zetten het aandeel 2,3 procent hoger.

Drukkerij Roto Smeets heeft een overnamebod gekregen van aandeelhouder Riva. Het bestuur zelf staat neutraal tegenover het bod, maar Riva heeft naar eigen zeggen al wel de steun van een aantal andere aandeelhouders. Riva biedt 14 euro per aandeel Roto Smeets of 1 aandeel in het eigen kapitaal. Het aandeel maakte een flinke koerssprong (ruim 19 procent) tot 13,75 euro.

De euro was tijdens de ochtendhandel verder weggezakt maar krabbelde weer iets op. Aan het begin van de middag was de Europese munt 1,2710 dollar waard tegen 1,2720 dollar aan het einde van de handelsdag dinsdag in Europa. Een vat ruwe olie werd woensdag verhandeld voor 73,94 dollar, een daling van 0,2 procent.

ANP