Zorg om banken drukt Wall Street omlaag

n New York gingen de koersen van de aandelen dinsdag fors omlaag. Vooral de banken stonden in de laatste uren van de handel onder druk. Vermogensbeheerders zouden Bank of America willen dwingen om voor 47 miljard dollar aan slechte leningen, waarin giftige hypotheken waren verpakt, terug te kopen.

De aandelen van Bank of America , de grootste hypotheekverstrekker van de Verenigde Staten, daalden met 4,3 procent.

Renteverhoging
De beurzen stonden al bij de opening in de min door het besluit van de centrale bank van China om de rente te verhogen. Dat besluit kwam onverwacht doordat de Chinese autoriteiten tot dusver steeds gezegd hadden dat renteverhoging niet nodig was om de inflatie te beteugelen. China wordt gezien als de aanjager van de wereldeconomie en trapt nu op de rem. Vooral de grondstoffenfondsen en energiemaatschappijen noteerden lager op dit nieuws.

De Dow-Jonesindex van dertig toonaangevende fondsen sloot 1,5 procent lager op 10.978,62 punten, een verlies van 165,07 punten. De breder samengestelde S&P 500-index daalde met 1,6 procent naar 1165,90 punten, of wel met 18,81 punten. De Nasdaqindex, van belang voor de technologiesector, stond 1,8 procent lager op 2436,95 punten, een vermindering met 43,71 punten.

Koersstijging
IBM liet maandag, vooruitlopend op kwartaalcijfers, een koersstijging zien, maar moest dinsdag terug toen die bekend waren. Apple kon na de publicatie van kwartaalcijfers het tot dusver hoogste koersniveau niet vasthouden. De koers van Microsoft ging omlaag na het nieuws dat topmanager en software-architect Ray Ozzie vertrekt.

De euro noteerde 1,3726 dollar, tegenover 1,3820 bij het sluiten van de beurzen in Europa.

ANP