De effectenbeurzen maken zich wederom op voor een onrustige week. Zorgen over een wereldwijde economische groeivertraging en de vrees dat de Europese schuldencrisis oncontroleerbaar wordt, jagen beleggers waarschijnlijk verder weg van de aandelenmarkten.
Met spanning letten beleggers op een bijeenkomst van centrale bankiers en beleidsbepalers in het Amerikaanse Jackson Hole, later in de week. Op dezelfde plek een jaar geleden lanceerde Fed-baas Ben Bernanke een tweede ronde van het zogenoemde kwantitatieve verruimingsprogramma van honderden miljarden dollars.
Daarmee keerde destijds het vertrouwen op de aandelenmarkten terug. Bernanke zal vrijdag speechen, maar een meerderheid aan economen en marktvorsers gelooft op dit moment niet dat er een derde ronde van het beroemde steunprogramma aangekondigd zal worden.
Groeicijfers
De financiële markten houden op macro-economisch vlak onder meer Amerikaanse economische groeicijfers (vrijdag) scherp in de gaten. ,,Dat wordt het belangrijkste cijfer van de week'', aldus een handelaar tegen persbureau Reuters. ,,Maar de markt is en blijft ontzettend nerveus. De trend is gewoon negatief, op de aandelenmarkten moet je niet zijn'', voegde hij toe.
In Amsterdam beleven beleggers de laatste echt drukke week van de halfjaarcijferperiode. Daarbij ligt het zwaartepunt op woensdag en donderdag, wanneer onder meer
Heineken en
Ahold de boeken openen. Verder staan presentaties van tankopslagbedrijf
Vopak en de bouwers
Heijmans en
BAM op de rol.
Daadkracht
De wereldwijde beurzen staan al een paar weken zwaar onder druk. Vooral het ontbreken van politieke daadkracht in de voortdurende Europese schuldencrisis veroorzaakt een mineurstemming en volatiele handel. Beleggers trekken massaal naar beleggingen die worden gezien als veilig in economisch onzekere tijden.
Zo stapelt bijvoorbeeld de goudprijs record op record, waarbij analisten verwachten dat de grens van 2000 dollar per troy ounce (31,1 gram) snel doorbroken zal worden. Op dit moment noteert goud op circa 1852 dollar per troy ounce.
De
AEX -index in Amsterdam sloot afgelopen vrijdag op het laagste punt van het jaar. De graadmeter speelde 1,9 procent kwijt tot 274,15 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt gingen tot 2,2 procent omlaag. In New York verloor de Dow-Jonesindex 1,6 procent tot ruim 10.817 punten. De breed samengestelde
S&P 500 zakte 1,5 procent, terwijl schermenbeurs
Nasdaq 1,6 procent daalde.