Soms zijn problemen zo complex dat men zelfs met de beste rekenmethodes alleen maar de waarschijnlijkheid van bepaalde gebeurtenissen kan voorspellen. Neem bijvoorbeeld de weersvoorspellingen. Soms krijg je het gevoel dat die accuraat zijn. Om een paar dagen later vast te stellen dat niets meer klopt zo stelt Guido Barthels, Chief Investment Officer van Ethenea Independent Investors S.A. en Portfolio Manager van de Ethna Funds.
![]() Guido Barthels, Ethena |
Hetzelfde gebeurt bij beursmakelaars. Het ene moment ben je een goeroe en het volgende versta je er blijkbaar niets meer van. Op de beurs bestaat er een dunne lijn tussen succes en mislukking. Als je de prognoses van de grote banken slaafs had opgevolgd, dan was je nu al één of twee keer kwaad geworden. Eind vorig jaar was de consensus dat in 2014 de aandelen zouden worden overwogenen en de obligaties onderwogen. Aan het eind van de eerste kwartaal van 2014 bekijken we de toestand.
Duitse overheidsobligaties waren in het eerste kwartaal van 2014 niet de meest ideale obligatie-investering. Maar met een rendement van bijna 5% klopten ze wel een investering in de belangrijkste beursindexen, om maar te zwijgen van de lagere volatiliteit van een investering in futures van Duitse overheidsobligaties. Met Griekse obligaties had men gemiddeld zelfs meer dan 20% kunnen verdienen, en Portugese obligaties zouden een rendement opgeleverd hebben van 13%. Maar zoals gezegd, 2014 is nog niet voorbij.
Hoe zal de rest van 2014 er uit zien? Onder “normale” omstandigheden zou het gedrag van de centrale banken een indicatie kunnen geven. Maar die beschikken helaas niet over alle informatie om de complexiteit van een markt te vatten. En dus zijn de modellen voor hun monetair beleid niet meer dan... “modellen” gebaseerd op een aantal eenvoudige veronderstellingen. Naarmate we langer in dit terra incognita van monetair beleid verblijven, groeit het gevaar disproportioneel dat de centrale banken fouten maken.
De verschillende economieën groeien ook niet gelijk. De Amerikaanse economie groeide met 7% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2008. Terwijl de ontwikkeling van de Eurozone in zijn geheel ergens aan -2% zit, wat vooral aan zuidelijke landen zoals Italië, Spanje en Portugal te wijten is. Enkel de Duitste economie groeide bijna 3% en Frankrijk maakte net zijn verlies aan economische prestatie van 2008 goed. De meeste waarnemers verwachten dat de intrestvoeten in de VS tegen de eerste helft van 2015 zullen stijgen, en in de Eurozone tegen de lente van 2016. Maar Guido Barthels is op dat vlak minder optimistisch, omdat verwachtingen eigenlijk variabele doelen zijn en dus niet in steen gebeiteld zijn.
De jaarverslagen 2013 zijn ondertussen achter de rug. Hoe zullen de aandelenmarkten in 2014 evolueren? In april ligt de focus op de producenten van consumptiegoederen, zoals Kellogg ’s, Coca Cola en Procter & Gamble . Iedereen verbruikt die goederen, maar kunnen we met deze defensieve aandelen in de huidige marktomstandigheden dan ook geld verdienen?
Volgens de statistieken blijken de hoger vernoemde aandelen - nochtans geliefd bij heel wat privé- en institutionele beleggers – de laatste 12 maanden niet op dezelfde manier gestegen te zijn als de markt. Guido Barthels ziet hiervoor drie redenen: