Morgan Stanley verwacht radicale veranderingen autosector

Adam Jonas, hoofd global auto research bij Morgan Stanley , waagt zich aan een voorspelling die wel bijzonder gedurfd klinkt. In het door hem opgestelde rapport voorspelt zijn werkgever het einde van de auto-industrie zoals we die altijd gekend hebben. Een aantal factoren dringen de grote autobedrijven in het defensief en het lijkt onwaarschijnlijk dat ze een passend antwoord op deze uitdagingen zullen kunnen formuleren.

Adam Jonas, <a href='/aandeel/1856-morgan-stanley'> Morgan Stanley </a>
Adam Jonas, Morgan Stanley

Zelfsturende wagens

Er is op de eerste plaats de zichzelf besturende wagen die op komst lijkt te zijn. Alphabet maakte als eerste bekend met zo’n wagen aan het experimenteren te zijn, maar dit bedrijf is zeker niet de enige die werkt aan de wagen van de toekomst. Niemand minder dan Elon Musk van Tesla Motors stelde onlangs dat zijn bedrijf sneller dan verwacht een auto zonder stuurwiel op de markt kan brengen.

Dat lijkt een leuk akkefietje en niet meer dan dat, maar de gevolgen reiken veel verder dan we op het eerste gezicht kunnen denken. In een zichzelf besturende wagen blijft de technologie natuurlijk belangrijk, maar zo mogelijk nog belangrijker worden de chips, sensoren en software die de wagen zullen sturen. De kans is klein, zo niet onbestaande, dat die nog geleverd zullen worden door de traditionele autobedrijven.

Oude industrie richting toeleveranciers

In ‘the internet of things’ wordt de auto het ultieme bastion dat nog moet bestormd worden. Zodra dit is gebeurd, kan het allemaal erg snel gaan. Bedrijven als Apple , Alphabet en Yahoo! (en nog andere die misschien nu zelfs nog in de kinderschoenen staan) zullen de sector gaan overheersen, voor Ford, Toyota, Volkswagen, General Motors enzovoort zal in het beste geval alleen nog de rol van toeleverancier zijn weggelegd.

Bron: Express.be