Europese luxesector bevindt zich in uitstekende conditie

Tijdens de eerste drie jaar van dit decennium heeft de verkoop van luxegoederen in Europa een stijging met bijna 28 procent laten optekenen tot 547 miljard euro. Daarmee is de Europese luxesector blijkbaar aan de bredere economische dalperiode kunnen ontsnappen. Dat schrijft Kadhim Shubber, specialist consumentenzaken bij de Britse zakenkrant Financial Times, op basis van een rapport van de European Cultural and Creative Industries Alliance (Eccia) en consulent Frontier Communications Economics.

Uit het rapport blijkt tevens dat de Europese luxesector sinds het begin van dit decennium al meer dan honderdduizend directe banen heeft gecreëerd. In Europa zouden inmiddels 1,1 miljoen mensen bij producenten van luxeproducten werken.

Vertragende groei

“In Azië en vooral China moeten luxeretailers rekening houden met een vertragende groei,” merkt Kadhim Shubber op. “Het vertrouwen van de Chinese consument heeft een belangrijke terugslag gekend en de nieuwe maatregelen van de Chinese regering tegen corruptie heeft de vraag naar luxegoederen en zakelijke geschenken gevoelig doen afnemen."

"Onder meer Rémy Cointreau diende recent nog een winstdaling met 14,6 procent te melden, waarbij expliciet gewezen werd op een grote blootstelling aan de vertragende Chinese markt. Michael Ward, topman van Harrod’s en president van Eccia, werpt echter op dat deze vertraging uiteindelijk een positief signaal betekent voor de bredere sector.”

Chinese correctie

"De vertraging op de Chinese markt blijkt uiteindelijk een positieve correctie,” stipt Michael Ward aan. “Een groot gedeelte van die Chinese vraag was immers gericht op geschenken, met een onevenredig grote interesse in exclusieve uurwerken en dure wijnen. Die markt is nu echter enigszins afgekoeld, waardoor de sector naar zijn gewone groei is teruggekeerd.”

In het rapport wordt opgemerkt dat de Europese luxesector, ondanks de problemen in de rest van de economie, op een gezonde groei mag rekenen. Shubber wijst daarbij ook naar een studie van consulent Conlumino, waarin wordt aangegeven dat vooral de luxesector in Groot-Brittannië de volgende periode een grote groei zou kunnen kennen. “Conlumino voorspelt dat Groot-Brittannië de volgende jaren Italië en Frankrijk zal inhalen en over vier jaar de grootste luxemarkt van Europa zal zijn geworden,” zegt Kadhim Shubber. “Dat is vooral te danken aan de invloed van Londen."

"De Britse hoofdstad heeft immers, onder meer dankzij het aantrekken van flagship-stores van een brede reeks luxemerken, een status als ultieme bestemming voor de wereldwijde luxeconsument verworven."

Uit het Eccia-rapport blijkt nog dat de bijdrage van de luxesector aan het bruto binnenlandse product van de Europese Unie sinds het begin van dit decennium van 3 procent naar 4 procent is toegenomen.

Bron: Express.be