WK-emoties zichtbaar op de beurs

Tijdens een WK voetbal lopen de emoties vaak hoog op. Ook dat zien we terug op de beursvloer.

Minder transacties tijdens wedstrijden nationale team

Beurzen zijn gevoelig voor de emotionele grillen van beleggers. De hoeveelheid zonlicht en de zomertijd zijn van invloed zijn op een belegger, evenals de prestaties van zijn favoriete sportteam. Tijdens het vorige WK in Zuid-Afrika werd bijna 30% minder gehandeld in de AEX -index tijdens de wedstrijden die Nederland speelde, zo blijkt uit onderzoek van de Nederlandsche Bank ( DNB ). Op de Argentijnse beurs werden 70% minder transacties gesloten, in Chili zelfs 80% minder tijdens optredens van hun nationale elftallen.

Dreiging van uitschakeling drukt de koers

De beurskoers van een bedrijf dat aan beurzen van verschillende landen genoteerd staat is normaal gesproken ongeveer gelijk in die landen. Anders zouden beleggers immers kunnen profiteren van koersverschillen. Tijdens een WK voetbal gelden deze wetten minder, zo blijkt uit een tweede onderzoek van DNB . Het aandeel STMicroelectronics stond in 2010 zowel in Frankrijk als Italië genoteerd.

Bij een 2-0 achterstand in de laatste groepswedstrijd voor Frankrijk was de uitschakeling nabij. Daardoor daalde het aandeel STMicroelectronics aan de Franse beurs flink in waarde ten opzichte van hetzelfde aandeel in Italië. Exact 2 dagen later, toen voor Italië bij een 1-0 achterstand tegen Slovenië het doek leek te gaan vallen, daalde de waarde van het aandeel in Italië juist, ten opzichte van hetzelfde aandeel in Frankrijk.

Minder reactie op prijsschommelingen

WK-wedstrijden beïnvloeden tijdens de wedstrijd ook de beursindex van deelnemende landen. Normaal gesproken bestaat er een sterke samenhang tussen de beursindex van een land en de aandelenkoersen in het buitenland. Tijdens voetbalwedstrijden op het WK was dit verband veel minder sterk. Zo reageerde de Mexicaanse beursindex maar liefst 52% minder op wereldwijde koersschommelingen tijdens wedstrijden van het Mexicaanse elftal.

Blijkbaar waren Mexicaanse beleggers door het volgen van de wedstrijden minder goed in staat relevante informatie te verwerken. Zij waren niet de enigen: gemiddeld reageerden beurskoersen van deelnemende landen 20% minder op wereldwijde koersschommelingen tijdens hun wedstrijden op het WK. Gelukkig beginnen de wedstrijden in Brazilië na het sluiten van de Nederlandse beurs. Zo kan iedereen rustig kijken.