Vastned gaat moeilijke periode tegemoet

Vastned maakte vorige week bekend dat het over het afgelopen halfjaar het direct resultaat heeft zien dalen, onder meer door een lagere bezettingsgraad. Verscheidene analisten vonden de resultaten beter dan verwacht. Zij zullen deze mening echter wellicht moeten bijstellen, aangezien de strategiewijziging van de Bijenkorf slecht nieuws is voor Vastned.

Halfjaarresultaten

Vastned maakte op 14 augustus zijn resultaten over het eerste halfjaar van 2013 bekend. Het vastgoedbedrijf zag het direct resultaat (bestaande uit de huuropbrengsten minus exploitatiekosten, beheerskosten, algemene kosten en financieringskosten) op jaarbasis dalen met 7,3% tot 29,3 miljoen euro. Dit was voor een groot deel te wijten aan een afname in huuropbrengsten door de verkoop van niet-strategisch vastgoed.

Het indirecte resultaat, waar de fluctuerende herwaarderingen van het vastgoed inzitten, daalde van 44 miljoen euro negatief naar 30,1 miljoen euro negatief. Een positieve herwaardering in België van 28,4 miljoen euro wist afwaarderingen in Spanje, Nederland en Frankrijk van in totaal 41,4 miljoen euro deels te compenseren.

Zodoende kwam het totaal beleggingsresultaat uit op 0,7 miljoen euro negatief, waar dit halverwege vorig jaar nog 12,3 miljoen euro negatief was. Vastned heeft een interimdividend voorgesteld van 0,92 euro per aandeel en voorziet voor heel 2013 een dividend van 2,55 euro.

Voor ING analist Jaap Kuin waren deze resultaten beter dan verwacht. Vooral de vergelijkbare huurgroei van 1,3% bij de high street shops vond de analist relatief sterk. Daarnaast voldeed de handhaving van het dividend aan de verwachtingen van Kuin. Mede daardoor blijft ING een koopadvies handhaven voor Vastned, met een koersdoel van 32,34 euro.

Slecht nieuws Bijenkorf

Vastned kan het echter de komende periode moeilijk krijgen. De Bijenkorf maakte namelijk bekend dat het 5 van de 12 vestigingen gaat sluiten en zich meer gaat focussen op de belangrijkste steden in Nederland.Daarnaast moet online een belangrijke pijler worden binnen de strategie.

ABN AMRO wijst erop dat deze strategiewijziging van de Bijenkorf slecht nieuws is voor Vastned. Een van de winkels die gesloten gaat worden is die in Den Bosch, waardoor de status van de stad afneemt.

Daarnaast stelt ABN AMRO dat de beslissing van de Bijenkorf past in de visie van de analisten dat winkeliers zich steeds meer richten op de grotere steden en hoogwaardige locaties, wat zijn invloed zal hebben op de kleinere winkelsteden. Aangezien een groot deel van de portfolio van Vastned hierop gericht is, zal deze geraakt worden door deze trend. ABN AMRO houdt mede daarom vast aan zijn verkoopadvies voor Vastned.

Consensus Vastned

Ondanks de negatieve houding van ABN AMRO is de consensus voor Vastned nog altijd positief. ABN AMRO is namelijk de enige die een verkoopadvies voor het aandeel heeft uitstaan, terwijl er eveneens 1 houdadvies en 4 koopadviezen tegenover staan.

Verder zien analisten nog wel opwaarts potentieel voor de koers. Met een gemiddeld koersdoel van 36,20 euro verwachten zij een rendement van ruim 11%.