Shell zwakke broeder binnen oliesector

Begin vorige week publiceerden bijna alle grote beursgenoteerde olieconcerns hun vierde kwartaalcijfers. De concerns profiteerden de laatste maanden van de hoge brandstofprijzen maar dit was niet genoeg om bij alle bedrijven de beleggers gunstig te stemmen. Binnen de sector lijkt Royal Dutch Shell ondertussen het onderspit te delven.

Door onze redactie

Royal Dutch Shell tegenvaller
Grote tegenvaller was Royal Dutch Royal Dutch Shell die in vergelijking tot dezelfde periode vorig de winst met 75% zag dalen waarmee de uiteindelijke winst in het vierde kwartaal van 2009 uitkwam op 1.2 miljard dollar. De tegenvallende resultaten zijn grotendeels te wijten aan de lage marges op de zogenoemde downstream activiteiten (raffinage en pompstation). De winst per aandeel bleef steken op 32 dollarcent.

Bij de productie was het een tegenvallend jaar voor Royal Dutch Royal Dutch Shell . Hoewel er in het vierde kwartaal met 3.3 miljoen vaten per dag meer werd geproduceerd dan in het tweede en derde kwartaal van 2009 belandde de productie van het jaar 2009 tot een dieptepunt. Royal Dutch Shell is bezig met een groot investeringsprogramma om de productie van olie en gas vanaf 2011 en 2012 te laten stijgen. Door te bezuinigen op de divisie voor raffinage en pompverkoop probeert Royal Dutch Shell een kostenreductie te realiseren van 1 miljard dollar.

Over het geheel boekte Royal Dutch Shell in 2009 een nettowinst 12,5 miljard dollar tegenover 26,7 miljard dollar in 2008 Met deze tegenvallende cijfers van Royal Dutch Shell wist concurrent BP met een winst van 14 miljard dollar in 2009 meer winst te realiseren.

Van verlies naar winst
Olieconcern BP , die in het vierde kwartaal van 2008 nog een verlies van 3,3 miljard dollar leed, publiceerde dit jaar een winst van 4,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. De winst per aandeel daalde licht en staat op een bedrag van 20 dollarcent tegenover 21,3 dollarcentvorig jaar. Een opvallende prestatie van BP was dat het olieconcern in 2009 de kosten met 4 miljard dollar heb weten terug te brengen. Tevens heeft BP aangeven ook in 2010 kostenreductie als hoge prioriteit te stellen. Hoewel in 2009 de productie met 4% steeg, heeft BP in vergelijking met vorig jaar 22% minder winst geboekt.

Amerika
Hoewel Exxon in het vierde kwartaal de winst met 23% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, bleef het Amerikaanse Exxon met een winst van 89,9 miljard dollar het grootste olieconcern ter wereld. Net als andere concerns kreeg het te maken met tegenvallende resultaten in de downstream activiteiten. Daar werd in het laatste kwartaal een verlies geleden van 189 miljoen dollar waar het dezelfde periode in 2008 nog een winst van 2,4 miljard dollar behaalde. De winst per aandeel daalde met 18% tot een bedrag van 1,27 dollar.

Bij een andere groot olieconcern, Chevron Corp, hadden analisten een winst per verwacht van 1,70 dollar. Helaas daalde de winst per aandeel voor Chevron van 2,44 dollar in 2008 naar 1,53 dollar in 2009. In de laatste periode van 2009 werd er een winst van 3,07 miljard dollar gerealiseerd tegenover 4,9 miljard dollar in het vierde kwartaal van 2008. Hoewel analisten op een kwartaalomzet van 40,5 miljard dollar hadden gerekend, viel dit positief uit met een bedrag van 48 miljard dollar.

  • Exxon
    Resultaat 4e kwartaal (Q4): $ 6.05 miljard
    Winst per aandeel (WPA): $ 1.27
  • Chevron
    Q4: $ 3.07 miljard
    WPA: $ 1.53
  • BP
    Q4: $ 4.3 miljard
    WPA: $ 0,20
  • Royal Dutch Shell
    Q4: $ 1.2 miljard
    WPA: $ 0,32

    Op 11 februari 2010 zal het Franse olieconcern Total haar kwartaal cijfers publiceren waardoor zal blijken hoe de sector er in zijn geheel voor staat.