Top 5 dividenduitkeerders

Nu met uitzondering van enkele gevallen alle Belgische bedrijven hun resultaten over 2009 bekend hebben gemaakt kan de balans op worden gemaakt. In dit artikel zijn de aandelen op een rij gezet die het hoogste dividendrendement voor beleggers verschaffen. Opvallend is dat er bij de top 5 maar liefst 3 telecomgerelateerde aandelen bij zitten.

Door onze redactie

Dividend
Dividend is voor aandeelhouders altijd een mooi extraatje. Sommige beleggers hebben zelfs hun strategie hierop toegespitst. Toch houdt het uitkeren van dividend meer in dan alleen de aandeelhouder een extraatje gunnen. Toch is er niet altijd een verband tussen de prestaties van een bedrijf en het uit te keren dividend. Beleggers dienen daarom goed te letten en te achterhalen waarom een dividend wordt uitgekeerd en hoe deze tot stand is gekomen.

Het uitbetalen van dividend door een bedrijf kan een aantal dingen verhelderen. Bedrijven die genoeg geld in kas hebben kunnen hun aandeelhouders belonen met dividend. Wanneer een bedrijf bedolven is onder de schulden kan het zich natuurlijk niet veroorloven om zich nog dieper in de schulden te steken door dividend uit te keren. Bedrijven willen echter ook nog wel eens interen op hun reserves om aandeelhouders op korte termijn tevreden te houden. Echter zou dit een signaal voor aandeelhouders moeten zijn om ongerust te worden en verder te kijken.

Euronext Brussel
Door de bekendmaking van de jaarresultaten wordt duidelijk welke bedrijven er financieel gezien sterk voor staan en het zich mede daardoor kunnen veroorloven om dividend uit te keren. In dit document is een vergelijking gemaakt van de bedrijven genoteerd aan Euronext Brussel.

Er is geen rekening gehouden met vastgoedfondsen aangezien deze een specifiek karakter hebben en meestal garant staan voor een hoog dividendrendement. Binnen de vastgoedtak heeft Intervest Offices het hoogste dividendrendement met 7,7%. W&D De Pauw behaald een rendement van 7,4% terwijl Montea 6,7% realiseert.

Absolute koploper
Het hoogste dividendrendement behaalt Systemat, 18,73%. Het concern toont aan dat een riant dividend niet altijd te maken heeft met goede resultaten. Het concern zag het afgelopen jaar zijn omzet dalen van 112 miljoen euro naar 101 miljoen euro. Ondanks teleurstellende resultaten keert Systemat zijn aandeelhouders een dividend uit van 1 euro per aandeel. Voor 2010 verwacht Systemat een stijging van de omzet met 15%.

Superdividend
Op de tweede plaats volgt met gepaste afstand Telenet met een dividendrendement van 10,05%. Het bedrijf kondigde aan zijn aandeelhouders een superdividend uit te keren van 2,23 euro per aandeel. Het bedrijf doet dit omdat het in 2009 zijn omzet zag stijgen met 18% en de bedrijfskasstroom toenam met 20%.

Mobistar completeert het erepodium. Over 2009 realiseerde het concern een nettowisnt van 64,7 miljoen euro, wat gelijk is aan het voorgaande jaar, terwijl de bedrijfskasstroom toenam met 3,5% tot 370,1 miljoen euro. Mobistar zal een dividend per aandeel uitkeren van 4,55 euro per aandeel waardoor het dividendrendement uitkomt op 7,62%.

Proximus staat op plek vier. Het concern zal over 2009 een dividend uitkeren van 2,08 euro per aandeel, wat een dividendrendement oplevert van 5,45%. Het concern wist het afgelopen jaar zijn omzet te laten groeien met 0,2% en realiseerde een nettowinst van 904 miljoen euro.

Op plek vijf en tevens de laatste plaats van dit rijtje staat Fountain. Het concern zal weliswaar zijn omzet dalen met 10,9%, de bedrijfswinst steeg met 24,2%. Het concern moest een afboeking doen van 1,1 miljoen euro voor geldverduistering door een werkneemster in Lyon. Met een nettowinst van 0,7 miljoen euro wil Fountain zijn aandeelhouders belonen met een onveranderd dividend van 80 eurocent per aandeel, wat resulteert in een dividendrendement van 4,8%.

Telecombedrijven
Opvallend is het aantal telecombedrijven in de top 5. Dit is echter geen verrassing aangezien deze bedrijven jaarlijks hoge cashflows genereren, al is de marge voor een verdere groei van de bedrijfscashflows eerder beperkt.