KAS Bank onder druk

De resultaten van KAS Bank zijn onder druk komen te staan door de lage rente wat resulteerde in een winstdaling, zo bleek uit de cijfers die het concern donderdag naar buiten bracht. Hierdoor ziet de bank zich genoodzaakt verder te snijden in de kosten. Analisten stellen vast dat het herstel in het afgelopen halfjaar een halt toe is geroepen.

Door onze redactie

Lagere winst
In het eerste halfjaar van 2010 heeft KAS Bank de nettowinst zien dalen met 5% tot 11 miljoen euro. Hierin zaten bijzondere posten die een jaar geleden per saldo geen effect hadden, waardoor er op operationeel niveau sprake was van een winstdaling van 22% tot 8,9 miljoen euro. Analisten hadden vooraf gerekend op een nettowinst van 9,5 miljoen euro en waren dan ook teleurgesteld. Vooral de grootte van de daling van de rente-inkomsten hadden de analisten niet zo hoog geraamd.

De operationele inkomsten daalden eveneens met 7% tot 63 miljoen euro. Dit was voor een deel te wijten aan lagere rentemarges en voor een deel aan lagere handelsvolumes op de beurs. Verder liepen de rentebaten terug van 18,5 miljoen euro naar 11,2 miljoen euro. CEO Albert Roell stelde in een reactie dat de marktomstandigheden nog steeds ongunstig zijn. Door de lagere markten en minder volume is er een constante druk op de provisies. Daarnaast heeft de zeer lage rente een aanzienlijke impact op de bank gehad, aldus de topman.

Voor het komende halfjaar wenste KAS Bank geen concrete verwachtingen uit te spreken gezien de onzekere marktomstandigheden. Wel zal het concern in het komende halfjaar verder in de kosten gaan snijden. KAS Bank zal een interimdividend uitkeren van 33 eurocent per aandeel, wat daardoor op hetzelfde niveau ligt als over dezelfde periode een jaar eerder. Dit levert een halfjaarlijks dividendrendement op van 3%.

Verkoopadvies
Analist Dirk Peeters van KBC Securities heeft voor KAS Bank een reduce-advies uitstaan met een koersdoel van 12,50 euro. Dit negatieve advies is verbonden aan de negatieve impact van effectenleenactiviteiten, die niet snel genoeg herstellen. Verder wijst Peeters op de lage inkomsten uit rente. De analist ziet tot slot weinig positieve katalysatoren voor het aandeel en blijft dan ook bij zijn negatieve advies, waarbij hij een koersdoel hanteert van 12,50 euro.

Koersdoel verlaagd
Bij ING is besloten het koersdoel voor KAS Bank te verlagen van 19 euro naar 14,50 euro, in reactie op de lage rente-inkomsten. Daarnaast wijzen de analisten op het trage herstel van commissie-inkomsten en het uitblijven van zicht op komt van betere marktomstandigheden. Het buy-advies blijft door de analisten gehandhaafd vanwege de sterke kapitaalpositie en de aantrekkelijke dividenduitkering.

Consensus
In totaal staan er voor het aandeel 7 adviezen uit, waarvan 2 positief, 4 neutraal en 1 negatief. Hierdoor is de consensus voor het aandeel licht positief. Gemiddeld hebben analisten een koersdoel uitstaan van 14,13 euro, wat een verwacht rendement oplevert van 19,70%. Doordat de bandbreedte van de koersdoelen van 12,50 euro tot en met 16 euro aanzienlijk is, mag gesteld worden dat analisten nog zeer verschillen over het opwaarts potentieel van het aandeel.