TomTom gaat het moeilijk krijgen

Analisten verwachten dat TomTom het op termijn moeilijk kan gaan krijgen door de bedreiging van gratis navigatie. Zo kondigde Nokia aan een samenwerkingsverband op te zetten met Yahoo! ! omtrent de distributie van gratis navigatie. Analisten zijn daarnaast erg verdeeld over het opwaarts potentieel van het aandeel, waardoor er nog steeds veel onzekerheid heerst.

Door onze redactie

Samenwerking
Maandagavond kondigden Nokia en Yahoo! ! aan een uitgebreide samenwerking aan te gaan van vijf jaar op het gebied van mail-, chat- en kaartenservices. Waar Nokia Yahoo! ! gaat helpen met de kaartensoftware, zal Yahoo! ! Nokia gaan helpen met mail en chat.

Nokia zal Yahoo! ! gaan voorzien van kaartensorftware, waar Yahoo! ! zich zal gaan ontfermen over de back-end van de mail- en chatdienst van Nokia . Voor gebruikers zal er niets veranderen, aldus Nokia . De diensten zullen in het tweede halfjaar van 2010 worden uitgerold en wereldwijd beschikbaar zijn vanaf 2011, zo is de verwachting.

Duidelijke verbetering
Analist Martijn den Drijver van SNS Securities stelt in zijn researchrapport dat de samenwerking suggereert dat alle grote zoekmachines ( Alphabet , Bing en Yahoo! !) nu gratis navigatie beschikbaar stellen aan hun klanten. Desondanks zullen Yahoo! !-gebruikers over een Nokia -toestel moeten beschikken willen ze dynamische navigatie hebben.

Volgens de analist is het voor Yahoo! ! een duidelijke verbetering aangezien het geen sterke positie had omtrent het aanbieden van navigatie. Voor Nokia zal het extra opbrengsten genereren, zo verwacht Den Drijver.

De impact voor TomTom zal volgens de analist negatief zijn wat betreft het sentiment rond het aandeel maar geen effect hebben op de commerciële kant. Wel is het zo dat door deze samenwerking de kans dat Yahoo! ! interesse zou hebben in de kaarten van TomTom is geminimaliseerd. Yahoo! ! werd altijd genoemd als één van de bedrijven die interesse zou hebben in de producten van TomTom , maar deze kans is nu erg klein aldus Den Drijver.

De analist blijft vooralsnog positief over TomTom en handhaaft daarom zijn buy-advies voor het aandeel. Het koersdoel staat op 8 euro, wat een verwacht rendement impliceert van bijna 57%.

Consensus
In totaal staan er momenteel voor het aandeel 10 koop-, 8 houd- en 5 verkoopadviezen uit, waardoor de consensus voor het aandeel licht positief is. Het sentiment rond het aandeel is negatief gezien de verscheidene taxatieverlagingen eind april.

Het gemiddeld koersdoel bedraagt 8,39 euro wat een verwacht rendement oplevert van 64,47%. Dit relatief hoog verwacht rendement is enerzijds te danken aan de fors gedaalde koers van het aandeel en anderzijds aan een aantal hoge koersdoelen die momenteel uitstaan. Zo verwachten de analisten van RBS een koers van 14 euro, wat een verwacht rendement oplevert van maar liefst 174%. Ook de analisten van CA Chevreux hebben een hoog koersdoel uitstaan, 12 euro (verwacht rendement 135%).

Doordat andere analisten echter minder positief zijn (de analisten van Kepler Research en Jefferies & Co. verwachten een koers van 5,50 euro) reflecteert het gemiddeld koersdoel goed wat de doorsnee analist verwacht.