De kredietcrisis zorgt niet alleen voor sombere gezichten. Sommige bedrijven weten ook te profiteren van de wereldwijde malaise. Een voorbeeld is het Nederlandse BE Semiconductor (Besi) dat door een overname een gigantische boekwinst heeft weten te realiseren. De koers van het aandeel is inmiddels in de laatste maanden met bijna een kwart opgelopen.
Boekwinst
Besi nam begin dit jaar het Zwitserse Esec over voor 5 miljoen euro van het Zwitserse conglomeraat Oerlikon. Na een onderzoek van KPMG blijkt dat de reële waarde van Esec maar liefst 46 euro bedraagt, wat neerkomt op een boekwinst voor Besi van 820%. Het verschil van 41 miljoen euro zal de chipmaker bijschrijven bij het eigen vermogen.
Esec is een producent van machines die de fabricage van chips ondersteunen, wat in lijn ligt met de core-business van Besi en ASM International. Door de overname verkrijgt Besi een betere marktpositie en een omzet van 80 miljoen euro. Besi zal wereldwijd de nummer twee worden achter ASM Pacific, dat een dochter is van
ASM International . De integratie van Esec zal Besi daarnaast ongeveer 10 miljoen euro aan kostenbesparingen opleveren.
Oerlikon moest Esec van de hand doen omdat het bedrijf door de kredietcrisis in de moeilijkheden was geraakt. Na overleg met de banken moest het concern zijn schuldpositie terugbrengen. Omdat Esec al jaren verliesgevend was de keuze voor Oerlikon niet zo moeilijk. Het gaf Besi zelfs 20 miljoen euro aan cash toe bij de overname. Dit is meegenomen in het onderzoek van KPMG en verwerkt in het uiteindelijke resultaat.
Bijboeken
In vergelijking met andere ondernemingen als
TomTom , die moeten afboeken op onderdelen die zij in het recente verleden hebben overgenomen (in het geval van
TomTom was dit in 2008 kaartenmaker Tele Atlas) zal Besi juist bijboeken.
Maar niet alles is positief. Besi verwacht namelijk dat het door de overname flinke herstructureringen zal moeten doen om de verliezen bij Esec weg te poetsen. Vorig jaar nog realiseerde Esec een operationeel verlies van 17 miljoen euro. De vraag is of Besi het tij zal kunnen keren.
Opmars
Het aandeel heeft het afgelopen jaar zoals zoveel aandelen een turbulente rit achter de rug. Stond de koers van het aandeel in juli 2008 nog boven de 3 euro, in oktober 2008 kelderde deze tot 1,80 euro. Vervolgens daalde de koers tot een voorlopig dieptepunt van 1,33 euro op 25 maart 2009. Sindsdien is de koers weer aan het opmars bezig, die vooral vanaf 13 mei 2009 is ingezet. Toen noteerde koers op 1,53 euro. Inmiddels staat de koers rond de 2,10 euro.