Overnamespeculaties TNT laaien weer op

Vorige week vrijdag schreef het Financieele Dagblad dat de Britse investeringsmaatschappij CVC in gesprek zou zijn met TNT over een gedeeltelijke overname van de postdivisie van het concern. De krant baseerde zich op ingewijden, maar TNT liet weten dat het nooit reageert op geruchten. Analisten stellen dat deze vermeende verkoop de speculaties over een overname van TNT Express verder aanwakkeren.

Door onze redactie

Verkoop?
TNT stelde wel dat het bezig is met de juridische en administratieve voorbereiding van een aparte positionering van TNT Post. Volgens de ingewijden wil CVC een substantieel belang verkrijgen in het voormalige staatspostbedrijf en heeft het daarvoor ongeveer 1,5 miljard euro over.

De toekomst van de divisie is al sinds vorig jaar december onzeker. Destijds kondigde TNT-topman Peter Bakker aan dat het concern zich vrijwel volledig zou gaan richten op de bezorging van exprespakketten, een activiteit die snel groeit. Hierdoor werd de postdivisie min of meer al buitenspel gezet. Tijdens de in april van dit jaar gehouden aandeelhoudersvergadering maakte de CEO bekend dat het de postdivisie zou gaan lossnijden van de rest van het concern en te zoeken naar de beste mogelijkheid om het onderdeel rendabel te houden.

Door de digitalisering heeft de postdivisie het sowieso al moeilijk. De opkomt van e-mail en internetbanieren hebben geleid tot krimpende volumes. TNT zal de divisie in zijn geheel of gedeeltelijk van de hand doen, via een fusie, beursgang of verkoop. Analisten schatten de verkoopwaarde van TNT op 3-4 miljard euro.

Volgens analisten is CVC een logische kandidaat voor de overname. De investeringsmaatschappij heeft al enige tijd belangen in de Europese postsector, aangezien het verwacht dat er hier een consolidatie zal plaatsvinden.

Overnamespeculaties
Analist Dieter Furniere van KBC Securities stelt in zijn researchrapport dat niet de verkoop van de Mail-divisie op zich maar meer de speculatie van een overname van TNT Express door UPS of Fedex de focus zal hebben van beleggers. De analist wijst erop dat beleggers als sinds de zomer van 2008 speculeren over een overname door UPS of Fedex, naar aanleiding van een artikel dat werd gepubliceerd in de Wall Street Journal.

Furniere waardeert TNT op een kans van 50% dat TNT Express zal worden overgenomen, terwijl de totale waarde van de onderneming door de verkoop van TNT Mail uitkomt op 3,6 miljard euro. Dit zorgt voor een koersdoel van 24 euro en een hold-advies.

De consensus voor het aandeel is licht positief. Er staan momenteel 13 koop-, 12 houd- en 2 verkoopadviezen uit. Gezien de recent afgegeven adviezen kan gesteld worden dat het sentiment rond het aandeel positief is. De analisten van Rabo Securities plaatsten bijvoorbeeld vorige week nog TNT op hun favorietenlijst. Zij hebben een koersdoel uitstaan van 27 euro.

Het gemiddeld koersdoel bedraagt 23,23 euro, wat resulteert in een verwacht rendement van 5,57%. Recent afgegeven koersdoelen liggen echter allen boven dit gemiddelde, wat impliceert dat analisten nog voldoende opwaarts potentieel zien, zeker gezien de geruchten die er nu de ronde doen.